Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 20, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pogrzeb Elżbiety II. Media postawiły na relacje dziennikarzy, mniej na ekspertów

Każdy z wieczornych serwisów "Wydarzeń", "Faktów" i "Wiadomości" rozpoczął się od relacji z pogrzebu królowej Elżbiety II (screen: YouTube/BBC News)

Podczas relacjonowania pogrzebu Elżbiety II polskie media postawiły głównie na transmisję wydarzeń w Londynie i Windsorze oraz komentarze dziennikarzy. Mniej było wywiadów i analiz ekspertów.

TVP 1 jako jedyna stacja telewizyjna zmieniła w poniedziałek swoją ramówkę. Już o godz. 11.30 rozpoczęto transmisję z uroczystości, uzupełnianą komentarzami gości w studiu. Rozmawiano m.in. o dziejach rodziny królewskiej, największych wpadkach PR-owych królowej Elżbiety II oraz wyzwaniach, które stoją przed Karolem III. Wieczorem stacja wyemitowała wydanie specjalne „Wiadomości”, które sprzed Pałacu Buckingham poprowadziła Danuta Holecka. Nie zabrakło również relacji korespondenta Dariusza Bohatkiewicza.

Czytaj też: Transmisja BBC, ITV i Sky News pogrzebu Elżbiety II. Rekordowy zasięg 4,1 mld widzów

W wieczornych „Wydarzeniach” nadano relację Stanisława Wryka z Windsoru i krótką rozmowę z Agnieszką Laskowską, relacjonującą w ostatnich dniach wydarzenia z Londynu. "Fakty" TVN nadały relację Macieja Worocha z Windsoru oraz Pawła Łukasika z Londynu. Wcześniej w ciągu dnia w TVN 24 w specjalnym paśmie „Pożegnanie królowej" można było obejrzeć inne relacje Worocha, a także posłuchać komentarzy reportażystki Ewy Ewart oraz dziennikarza i korespondenta brytyjskich mediów Macieja Czajkowskiego.

Poniedziałek w Poranku Radia Tok FM zaczął się m.in. od rozmowy z Jakubem Krupą, polskim dziennikarzem w Wielkiej Brytanii. Rozmówcą Dominiki Wielowieyskiej był również publicysta OKO.press Piotr Pacewicz. Kilka godzin później gościem „Światopodglądu” u Agnieszki Lichnerowicz był prof. Andrzej Leder z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Ekspert przekonywał m.in, że zainteresowanie monarchią brytyjską w Polsce wynika z „nostalgii za światem arystokratycznym”.

W Radiu 357 swój autorski program „Radio świat” pogrzebowi królowej Elżbiety II poświęcił Ernest Zozuń. Z kolei w radiu Nowy Świat z samego rana można było posłuchać relacji dziennikarza Piotra Topolińskiego z Londynu.

Czytaj też: Gazety informujące o śmierci królowej dostępne na aukcjach w wysokich cenach

W serwisach Wyborcza.pl, Newsweek.pl czy Polityka.pl pogrzeb królowej Elżbiety II nie był głównym tematem.

Na Wyborcza.pl w dziale Świat około południa wysoko znalazł się tekst Bartosza T. Wielińskiego o ofensywie armii ukraińskiej w obwodzie ługańskim. Relacje z pogrzebu Elżbiety II na bieżąco w serwisie uzupełniała Marta Urzędowska. Polityka.pl około południa jako główny materiał zamieściła tekst brytyjskiego politologa Ben Stanleya o spadającym poparciu dla PiS. Z okazji pogrzebu Elżbiety II w serwisie wyeksponowano teksty o monarchii brytyjskiej, opublikowane w nowym numerze „Pomocnika Historycznego”.

W Newsweek.pl w serwisie specjalnym „Śmierć królowej Elżbiety” przypomniano wywiad Aleksandry Pawlickiej z Normanem Daviesem o brytyjskiej monarchii znajdującej się w krytycznym momencie. W serwisie Tygodnikpowszechny.pl opublikowano obszerną analizę Marcina Żyły, stanowiącą m.in. podsumowanie ostatnich lat na Wyspach oraz wyzwań stojących przed Karolem III. Po śmierci królowej Elżbiety II poświęcono jej serwis specjalny.

Czytaj też: Nieznane dotąd zdjęcie Elżbiety II na jedynkach prawie wszystkich dzisiejszych brytyjskich gazet

(MZD, 20.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.