Temat: książki

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 05, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nike 2022. Poznaliśmy finalistów Nagrody Literackiej, siedem propozycji

Gala finałowa odbędzie się 2 października w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (fot. Piotr Molęcki/East News)

Ujawniono nazwiska finalistek i finalistów tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike, najważniejszej nagrody literackiej w Polsce. W finałowej siódemce, decyzją jury pod przewodnictwem prof. Przemysława Czaplińskiego, znalazły się trzy powieści, tom poetycki, biografia, esej oraz reportaż historyczny.

Nagroda Literacka Nike, której której fundatorami są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory, przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę poprzedniego roku. W plebiscycie udział mogą brać książki reprezentujące wszystkie gatunki literackie. Po raz pierwszy Nike przyznano w 1997 roku.

Czytaj też: Według raportu Ogólnopolskiej Bazy Księgarń w Polsce rynek księgarski pustoszeje

Oto siedmioro finalistów i finalistek tegorocznej, 26. edycji Nagrody:

  • Anna Cieplak, "Rozpływaj się" – powieść. Wydawnictwo Literackie, Kraków,
  • Artur Domosławski, "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" – biografia. Wielka Litera, Warszawa,
  • Jerzy Jarniewicz, "Mondo cane" – poezja. Biuro Literackie, Stronie Śląskie,
  • Joanna Ostrowska, "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" – reportaż historyczny. Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa,
  • Edward Pasewicz, "Pulverkopf" – powieść. Wielka Litera, Warszawa,
  • Maciej Płaza, "Golem" – powieść. W.A.B., Warszawa,
  • Kacper Pobłocki, "Chamstwo" – esej. Czarne, Wołowiec.

Gala finałowa odbędzie się 2 października w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Nike nie można przyznać pośmiertnie, nie można jej podzielić ani nie przyznać. Decyzję o tym, kto zostanie laureatem, jury podejmuje w dniu wręczenia Nagrody Nike. Zwycięzca otrzyma 100 tys. złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

Czytaj też: Grupa Polska Press uruchomiła dziś nowy portal pod nazwą i.PL

W tym roku w kapitule Nike zasiadają przewodniczący prof. Przemysław Czapliński, Marek Beylin, Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz.

Laureatem Nagrody Nike w 2021 roku został Zbigniew Rokita za książkę "Kajś", będącą osobistą reporterską opowieścią o Śląsku. Do niego powędrowała wtedy także Nike Czytelników.

Czytaj też: Nowy "Press": Lachowski o swojej pierwszej wojnie, a także Gugała, Burzyńska, Klarenbach i ekipa Zełenskiego

(HAD, 05.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.