Temat: wolność słowa

Dział: IMPREZY

Dodano: Sierpień 30, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Medal Wolności Słowa: laureatami Wappa, Tuleja, Jacoń oraz Traczyk-Stawska, Fedorowicz i Tym

Jeden z Medali Specjalnych otrzymała Wanda Traczyk - Stawska, społeczniczka, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Medale Specjalne odebrali też Stanisław Tym i Jacek Fedorowicz (fot. Bartosz Bańka)

Fundacja Grand Press po raz drugi wręczyła Medale Wolności Słowa. Uroczysta gala odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Medale otrzymali Katarzyna Wappa w kategorii Obywatel, Igor Tuleya w kategorii Instytucja i Piotr Jacoń w kategorii Media. Medalami specjalnymi uhonorowano Wandę Traczyk-Stawską, Jacka Fedorowicza i Stanisława Tyma.

– Wśród wartości, w które wierzymy, wolność słowa zajmuje miejsce szczególne – mówiła ze sceny Weronika Mirowska, prezeska Fundacji Grand Press organizującej wydarzenie. – Bez niej nie ma swobód obywatelskich, wolnych mediów, sprawiedliwych sądów, kreatywnych artystów i prawdomównych naukowców. Do tej listy od 1 września będziemy musieli dodać mądrych i odważnych nauczycieli, którzy nauczą młodzież historii prawdziwej i opowiedzą o nieprzekłamanej teraźniejszości.

Zapraszamy do obejrzenia: Tym z Fedorowiczem na jednej scenie.Znakomici laureaci Medalu Wolności Słowa. Zdjęcia

Igor Tuleya otrzymał medal w kategorii Instytucja

W kategorii Instytucja uznano, że Medalem uhonorowany zostanie Igor Tuleya – sędzia odsunięty przez władze od orzekania z powodu swojej niezależności, "twarz, głos i sumienie niszczonego przez władze środowiska sędziowskiego" – jak ujęto w laudacji.

Press

Fot. Bartosz Bańka

– Mogę tylko przypomnieć, co mówiłem pod Sądem Najwyższym, że aby być niezawisłym sędzią, trzeba być odważnym obywatelem. Dedykuję ten medal wszystkim obywatelom, którzy od 7 lat bronią niezależnych sądów – mówił na scenie Igor Tuleya, po czym zaapelował, by nigdy nie zapomnieć o zeszłorocznym laureacie Medalu Andrzeju Poczobucie. – Zawsze powinniśmy krzyczeć: "Uwolnić Poczobuta".

Wskazani w tej kategorii byli także Krzysztof Głuchowski – dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie, który nie poddaje się w walce o wolność artystyczną – i Jakub Karyś, producent telewizyjny, społecznik, szef KOD-u, który przez kilka miesięcy organizował demonstracje przeciwko lex TVN.

Piotr Jacoń z medalem w kategorii Media

W kategorii Media Medal Wolności Słowa otrzymał Piotr Jacoń – dziennikarz TVN 24, twórca reportażu "Wszystko o moim dziecku" i książki "My, trans", wytrwale walczący o godność ludzi transpłciowych. "Za serce, rozum, odwagę i za to, że uczy Polaków, byśmy byli lepsi dla siebie nawzajem" – przedstawiono go na scenie.

Press

Fot. Bartosz Bańka

– Chcę zaapelować do wszystkich partii opozycyjnych, które będą naprawiać Polskę po PiS-ie, że jest ustawa o uzgodnieniu płci. Jako ojciec oczekuję od was, że pójdziecie z tą ustawą do Sejmu i obiecacie, że ją przyjmiecie – powiedział Piotr Jacoń, a jego ostatnie słowa utonęły w brawach publiczności, która na stojąco dziękowała laureatowi.

W tej kategorii wskazani do Medalu byli także Jerzy Jurecki – wydawca "Tygodnika Podhalańskiego", wieloletni szef Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, symbol niezależności dziennikarskiej – oraz Ewa Siedlecka, dziennikarka najpierw "Gazety Wyborczej", teraz "Polityki", tropiąca słabości wymiaru sprawiedliwości, ścigana przez władze za opisywanie tzw. afery hejterskiej.

Medal Wolności Słowa w kategorii Obywatel/ka dla Katarzyny Wappy

W kategorii Obywatel/ka natomiast wskazano kandydatury Kamili Ferenc – dyrektorki ds. programowych i wiceprezeski Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny – Roberta Hojdy, twórcy Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych oraz Tour de Konstytucja, oraz Katarzyny Wappy – nauczycielki, aktywistki pomagającej na granicy polsko-białoruskiej.

Medal Wolności Słowa otrzymała Katarzyna Wappa, "która w obliczu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej zachowała się tak, jak powinna – pomagała – czym ściągnęła na siebie złość państwa i propagandy rządowej" – jak uzasadniano.

Press

Fot. Bartosz Bańka

– Jestem onieśmielona, bo jestem jedną z wielu osób, które angażują się w pomoc na granicy polsko-białoruskiej. Kochani przyjaciele, bardzo wam za to dziękuję. Nasze działania są działaniami w imię wolności w bardzo wielu jej wymiarach: to jest wolność słowa, gdy mówimy o tym, co się tam dzieje, to jest wolność bycia wiernym swoim własnym przekonaniom, wolność tego, że możemy robić to, co wierzymy, nawet jeśli nazywa się nas durniami albo zdrajcami – mówiła Katarzyna Wappa po odebraniu Medalu.

Medale Specjalne dla Stanisława Tyma, Jacka Fedorowicza i Wandy Traczyk-Stawskiej

Fundacja Grand Press zdecydowała także o wręczeniu Medali Specjalnych. Otrzymali je Wanda Traczyk-Stawska oraz Stanisław Tym i Jacek Fedorowicz.

Wybór Fedorowicza i Tyma uzasadniano wspólnie: "Polacy pokochali ich za satyryczne demaskowanie pychy, głupoty i intelektualnej pustki tych, którzy mają się za wybrańców narodu. Czy w filmie, czy w radiu, telewizji albo na scenie – zawsze trafiali w sedno i mówili, co myślą. Jak to satyrycy – często zabierają głos śmiertelnie poważnie, by bronić wartości, rozumu i przyzwoitości".

Press

Fot. Bartosz Bańka

– Rzadko mi się zdarza, że nie wiem, co powiedzieć. Bo pomyślałem, że przecież ta wolność słowa jest czymś oczywistym. Trudno się w końcu dziwić, że ktoś chce powiedzieć to, co myśli i co wie – zauważył Stanisław Tym.

Jacek Fedorowicz zaczął: – Odruchowo chciałem powiedzieć, że mi się ten Medal nie należy, ale mam dar przekonywania, więc obawiam się, że jeszcze musiałbym go oddać.

Press

Fot. Bartosz Bańka

Po czym dodał poważnie: – Mam jedną refleksję, jako że obaj z racji wieku korzeniami tkwimy w PRL-u: w PRL-u było nam łatwiej, co mówię ze smutkiem. Bo za PRL-u czułem za sobą poparcie przeważającej większości rodaków i to naprawdę dawało człowiekowi siłę. Dziś czuję niechęć jednej trzeciej.

Tym wrócił też do "Misia": – Ten film poszedł na ekrany po podpisaniu porozumień sierpniowych. Największe zasługi mają w tym stoczniowcy Wybrzeża, którzy przenieśli ten film z półki na ekrany. I za to im dziękuję.

W laudacji dla Wandy Traczyk-Stawskiej, społeczniczki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, podkreślono jej apel o jak najszybszą pomoc militarną dla Ukrainy.

Press

Fot. Bartosz Bańka

– Należy mi się jedynie to, żebyście chcieli mnie słuchać – zaczęła skromnie Wanda Traczyk-Stawska. – Przyjechałam do was, by powiedzieć, że mam dla was wszystkich tutaj najwyższy szacunek, bo zdobyliście wolność bez jednego strzału. I to jest dopiero sztuka. Sztuka, że społeczeństwo zaczyna myśleć. I rozumie, że najwyższą wartością jest wolność, a nie partia i jej interes.

Wanda Traczyk-Stawska dodała: – Mówię do was jako bardzo stary człowiek, ale kiedy patrzę na was, znów mam 17 lat i znów chcę wam przekazać miłość do tego kraju. Pamiętajcie, że najważniejsze na świecie są dzieci, uczcie je, by umiały kochać siebie wzajemnie i kochać przyrodę, bo przyroda jest dowodem na istnienie Boga.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Grand Press w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej i wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce.

W kategorii Media kandydatury mogły zgłaszać kolegia redakcyjne polskich mediów, w kategorii Instytucja zgłaszającymi były organizacje pozarządowe, fundacje oraz stowarzyszenia, a w kategorii Obywatel/Obywatelka pełnoletni obywatele Polski. Spośród wszystkich wskazanych kandydatur laureatów Medalu wybrała tegoroczna Kapituła Medalu Wolności Słowa w składzie: Adam Bodnar, Agnieszka Jankowiak-Maik, Weronika Mirowska, Andrzej Skworz i Ewa Wrzosek.

W trakcie gali na scenie wystąpili: Adam Nowak, Maciej Maleńczuk, Kasia Moś, Igor Herbut, Sabina Jeszka i Karolina Leszko z towarzyszeniem Tarkowski Orkiestra i Chóru Music Everywhere.

***

Organizator: Fundacja Grand Press
Miasto gospodarz: Miasto Gdańsk
Partnerzy: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Miasto Gdynia, Miasto Sopot, Miasto Wrocław, Miasto Kraków, Miasto Białystok, Miasto Poznań, Miasto Łódź, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Darłowo oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Główny patron medialny: „Press”
Patroni medialni: TVN 24, Wirtualna Polska, Onet, Tok FM, Gazeta.pl
Partnerzy gali: Cocosound, Mielżyński, Amber Side, F25 Production House

Wykonano utwory: „Trudno nie wierzyć w nic”, słowa: Adam Nowak, muzyka: Jarek Treliński, wykonanie: Adam Nowak, Tarkowski Orkiestra, aranżacja: Jacek Tarkowski; „Tupnął książę”, słowa: Wojciech Młynarski, muzyka: Jerzy Wasowski, wykonanie: Maciej Maleńczuk, Tarkowski Orkiestra, aranżacja: Jacek Tarkowski; „Przeżyj to sam”, słowa: Andrzej Sobczak, muzyka: Grzegorz Stróżniak, wykonanie: Katarzyna Moś, Tarkowski Orkiestra, aranżacja: Jacek Tarkowski; „Życia mała garść”, słowa: Jerzy Dąbrowski, muzyka: Jarosław Kukulski, wykonanie: Igor Herbut, Tarkowski Orkiestra, aranżacja: Jacek Tarkowski; „The Sound Of Silence”, słowa: Paul Simon, muzyka: Paul Simon, wykonanie: Sabina Jeszka, Karolina Leszko, Tarkowski Orkiestra, Chór Music Everywhere, aranżacja: Jacek Tarkowski.

Press

(30.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.