Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 25, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zebrano już 330 tys. zł na pozew przeciwko ministrowi Czarnkowi i prof. Roszkowskiemu

Wydawcą podręcznika "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979" jest wydawnictwo Biały Kruk

W zbiórce na Zrzutka.pl przeznaczonej na pozew przeciwko ministrowi edukacji Przemysławowi Czarnkowi i autorowi podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość prof. Wojciechowi Roszkowskiemu zebrano 330 tys. zł. Założycielem zbiórki jest Kamil Mieszczankowski, ojciec dziewczynki, która przyszła na świat za pomocą metody in vitro.

Mieszczankowski założył zbiórkę jako gest sprzeciwu wobec kontrowersyjnego fragmentu podręcznika, w którym Roszkowski metodę leczenia niepłodności nazywa "hodowlą w laboratoriach".

Wydawnictwo Biały Kruk: "Przekazy medialne manipulują"

Roszkowski snuje wręcz własne rozważania, pisząc: "Kto będzie kochał dzieci wyprodukowane w ten sposób?". Wzbudziło to tak wiele emocji, iż odpowiedzialne za druk podręcznika wydawnictwo Biały Kruk oraz sam autor podjęli decyzję o usunięciu dyskusyjnego fragmentu. Nie obyło się jednak bez ataków na media, którym zarzucono "manipulację".

Czytaj też: Kanał Sportowy usunął materiały i zawiesił program z Hardkorowym Koksu

"Te przekazy medialne, w przeciwieństwie do innych, entuzjastycznych recenzji – cechują się tendencyjnością i wykraczają dalece poza ramy merytorycznej dyskusji czy swobodną wymianę poglądów. Posługują się one znaną techniką manipulacyjną, w której udawaną obawę wspiera się wyolbrzymioną argumentacją opierającą się na stwierdzeniach fikcyjnych lub fragmentarycznych cytatach wyrwanych z kontekstu" – czytamy w oświadczeniu wydawnictwa Biały Kruk.

Tymczasem sukces zbiórki komentuje w rozmowie z "Presserwisem” Joanna Jakubicka ze Zrzutka.pl: – W ciągu zaledwie pięciu dni strona tej zrzutki zyskała ponad 300 tys. odsłon. Choć celem było zebranie 30 tys. zł, aż 7740 osób zdecydowało się na przekazanie darowizny, wpłacając łącznie 330 tys. zł. Czyli aż 11-krotnie więcej, niż początkowo zakładano. Widać, że jest to sprawa, która dotknęła wielu osób w Polsce i poruszyła silne emocje – a to właśnie jest kluczem do sukcesu każdej zrzutki – podkreśla Jakubicka.

"Polskojęzyczne media" w podręczniku Roszkowskiego

W serwisie Zrzutka.pl na działania prawne przeciwko ministrowi Przemysławowi Czarnkowi zbiera również Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Na ten cel zebrano 4918 złotych.

Czytaj też: TVP 1 i TVP 2 stawiają w jesiennej ramówce na kontynuacje

Jak dodaje Jakubicka, w serwisie trwa również zbiórka na darmowy e-podręcznik do hit, który jak wskazują organizatorzy, ma być propozycją "bez indoktrynacji i manipulacji historią". Założyciel zbiórki RAND Rafał Szymczak zebrał na ten cel już 48 063 zł.

W podręczniku prof. Wojciecha Roszkowskiego nie brakuje również ataków na media. Czytamy w nim m.in., że badania nad rozmiarem należnych Polsce rekompensat za wojenne straty "spotykają się z gwałtownymi protestami polskojęzycznych mediów znajdujących się w rękach niemieckich właścicieli".

Czytaj też: Netflix wprowadzi wersję z reklamami bez nowych filmów i programów dla dzieci

(MZD, 25.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.