Temat: badania internetu

Dział: INTERNET

Dodano: Sierpień 21, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Te trzy tematy są głównymi źródłami dezinformacji w internecie. Pandemia nie dziwi

Pandemia była podstawowym tematem fakenewsów w ostatnich tygodniach (fot: Fusion Medical Animation/Unsplash)

Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie i zmiana klimatu – to trzy tematy dezinformacyjne, które w lipcu br. zdominowały internet. Stanowiły 41 proc. dyskusji na forach i platformach społecznościowych. Analizę opublikował EDMO (European Digital Media Observatory), który od dwóch lat skupia się na europejskim factcheckingu.

W przypadku pandemii koronawirusa najczęściej powtarzanymi fake newsami były te dotyczące szkodliwości szczepionek. EDMO zwraca uwagę na posty w mediach społecznościowych, które dotyczą śmiertelnych przypadków wśród dzieci po zaszczepieniu na covid. Wśród fake newsów pojawiały się również fałszywe informacje na temat możliwości poronienia, bezpłodności czy zmian w DNA, do jakich miałyby prowadzić szczepienia.

Źródła fake newsów: Koronawirus, wojna w Ukrainie, zmiany klimatu

Drugim tematem chętnie kolportowanym przez fake newsowe konta była sytuacja w Ukrainie. Najczęściej przekazywana informacja dotyczyła „nazizmu” ukraińskiego. Druga w kolejności – korupcji prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego. Trzecia – popularna w polskiej części portali społecznościowych, dotyczyła ukraińskich uchodźców. Według przekazywanych postów mieli być agresywni i wykorzystywać polski system pomocowy.

Czytaj też: O. Ludwik Wiśniewski w liście do Jarosława Kaczyńskiego: TVP zatruwa duszę narodu

Dezinformacyjne profile uderzyły również w kwestię zmian klimatu. Według nich to nie człowiek odpowiada za zmiany, lecz media manipulują takimi informacjami, a nawet posuwają się do manipulacji zdjęciami, inwestycje w energię odnawialną, recycling czy samochody elektryczne są tylko mydleniem oczu, a aktywiści klimatyczni to hipokryci.

Według EDMO największą popularnością w krajach europejskich cieszyły się cztery fałszywe informacje. To manipulacje mapami pogodowymi w celu wyolbrzymiania zmian klimatycznych, nagrania i zdjęcia fałszywie powiązane z antyrządowymi protestami rolników w Holandii, atak rakietowy na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku, opisywany jako ukraińska ustawka, oraz wyjęte z kontekstu zdjęcia z festiwalu w Glastonbury po wystąpieniu Grety Thunberg, na których widać widzów protestujących przeciwko zmianom klimatu.

Czytaj też: TVP nie zamierza ujawnić badań oglądalności, którymi chwalił się Jacek Kurski

(PAR, 21.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.