Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 04, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rośnie liczba gospodarstw domowych odbierających kanały w nowym standardzie

Zdaniem nadawców komercyjnych dostęp do ich kanałów po zmianie systemu emisji straciło 2,5 mln widzów (fot. Pixabay.com)

Pod koniec czerwca br. 84,5 proc. ze wszystkich gospodarstw domowych z panelu Nielsena mogło odbierać kanały w nowym standardzie naziemnym. To wzrost z 60,39 proc. w porównaniu ze stanem na koniec marca. Zdaniem Roberta Kosobuckiego z MOC TV to pokazuje, że Polacy wymianę sprzętu zostawili na ostatnią chwilę.

Z danych Nielsen Media, do których dotarł "Presserwis", wynika, że 31 marca, gdy proces przełączeń dopiero się rozpoczynał, kanały w nowym systemie oglądało 60,39 proc. gospodarstw domowych z panelu Nielsena, odbierających sygnał naziemny.

Czytaj też: "Newsweek" badany po zawiadomieniu Renaty Kim. Sekielski o "toksycznej atmosferze"

W kolejnych tygodniach, wraz z przełączeniami w kolejnych regionach, ten wskaźnik rósł, np. 4 maja było to 69,43 proc. gospodarstw, 31 maja – 77,75 proc., a 28 czerwca, po zakończeniu procesu przełączeń – 84,5 proc.

Wszystkie udziały dotyczą gospodarstw domowych w panelu, w których po zmianie standardu oglądano kanały testowe DVB-T2/HEVC (np. TVP Dokument czy TVP Rozrywka) lub kanały z MUX 1 (np. TTV czy Eska TV) oraz MUX 2 (m.in. Polsat i TVN).

Wyniki Nielsena dotyczące odbioru stacji w nowym systemie są nieco wyższe niż te podawane przez Krajowy Instytut Mediów. Tam w badaniu przeprowadzonym w marcu i kwietniu 61 proc. gospodarstw naziemnej telewizji cyfrowej mogło odbierać kanały w nowym standardzie, a w badaniu majowym – 67 proc.

Czytaj też: Dziennikarze krytykują wystąpienie Żakowskiego w Tok FM. "Usprawiedliwienie czynów mobbera"

– Dynamiczny przyrost wraz z kolejnymi etapami zmiany sygnału świadczy o dużym znaczeniu telewizji jako źródła rozrywki dla widzów oraz o pozostawieniu decyzji o wymianie sprzętu na ostatnią chwilę – tłumaczy Robert Kosobucki, członek rady nadzorczej Związku Pracodawców Ogólnopolskich Mediów Telewizyjnych MOC TV oraz menedżer ds. badań i rozwoju produktu w Grupie Kino Polska.

Zdaniem nadawców komercyjnych dostęp do ich kanałów po zmianie systemu emisji straciło 2,5 mln widzów. Wszyscy widzowie mogą jednak nadal odbierać m.in. kanały TVP na MUX 3, który na wniosek szefa MSWiA może nadawać w starym systemie do końca 2023 roku. Protestują przeciwko temu komercyjne telewizje, które będą domagały się rekompensat od skarbu państwa m.in. za utracone wpływy reklamowe.

Czytaj też: Nowy „Press": Lichnerowicz i Górniak o wojnie, która nie jest kobietą, a także Lis, Grzędziński, Gebert oraz Jeleniewska z TikToka

(MNIE, 04.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.