Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 30, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Będzie kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w Ringier Axel Springer

PIP informuje o kontroli po doniesieniach medialnych o niewłaściwym zachowaniu wobec pracowników byłego naczelnego "Newsweek Polska" Tomasza Lisa (screen: YouTube/Onet Rano)

W piątek rozpocznie się kontrola w spółce Ringier Axel Springer Polska – poinformował rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy Juliusz Głuski-Schimmer. Powodem jest rosnąca liczba doniesień medialnych o występowaniu w spółce działań mobbingowych.

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że Państwowa Inspekcja Pracy nie prowadzi w wydawnictwie Ringier Axel Springer Polska postępowania wyjaśniającego, czy w kierowanym przez Tomasza Lisa zespole "Newsweek Polska" dochodziło do mobbingu lub molestowania. "Doniesienia medialne nie zawsze są wystarczającą przesłanką do podejmowania kontroli" – wyjaśniał Główny Inspektorat Pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy skontroluje RASP

Teraz rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy przekazał, że w piątek rozpocznie się kontrola w Ringier Axel Springer Polska. Będzie ona dotyczyła obowiązujących w firmie procedur i regulaminów antymobbingowych i antydyskryminacyjnych, czyli w praktyce tego, czy pracownicy mogli skutecznie zgłaszać niepożądane zjawiska i zachowania w redakcji.

Czytaj też: Tomasz Lis rozważa, czy wytoczyć proces Szymonowi Jadczakowi za głośny tekst w WP o mobbingu

– Państwowa Inspekcja Pracy zdecydowała się na kontrolę po tym, jak w mediach pojawiły się publikacje zawierające opisy konkretnych zachowań, mogących mieć charakter niezgodny ze standardami wynikającymi z prawa pracy i przewidzianą w nim ochroną przed mobbingiem – powiedziała "Rzeczpospolitej" główna inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Tomasz Lis wytoczy proces Szymonowi Jadczakowi?

W ubiegły piątek w Wirtualnej Polsce został opublikowany artykuł Szymona Jadczaka, w którym pracownicy "Newsweek Polska" opowiadali, że były naczelny tygodnika Tomasz Lis przez lata niewłaściwie zachowywał się wobec podwładnych. Według nich działania Lisa można było uznać za mobbing. Tomasz Lis rozważa, czy wytoczyć proces Szymonowi Jadczakowi za ten tekst.

Czytaj też: "Trzódka" w Tok FM bez Tomasza Lisa. Jacek Żakowski nie komentuje zarzutów o mobbing

Pod koniec maja Tomasz Lis, po 10 latach prowadzenia "Newsweek Polska", w trybie nagłym rozstał się z redakcją i RAS Polska. Decyzję o zakończeniu współpracy obwieścił zespołowi prezes Mark Dekan, który na telekonferencji przeczytał wspólne oświadczenie Tomasza Lisa i zarządu firmy. Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska, wydawca "Newsweek Polska", nie zaprzeczyło w odpowiedzi na nasze pytania, że w sprawie Tomasza Lisa działała powołana w firmie specjalna komisja

(BAE, 30.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.