Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Czerwiec 27, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Reakcje na zarzuty wobec Tomasza Lisa. Żakowski nieprzekonany, Tok FM zaprasza na antenę

RASP nie zajął stanowiska w sprawie Tomasza Lisa. "Nie komentujemy szczegółów spraw pracowniczych publicznie" – napisano (screen: YouTube/Tomasz Lis.)

Radio Tok FM, na antenie którego Tomasz Lis jest gościem "Trzódki", piątkowego programu porannego prowadzonego przez Jacka Żakowskiego, proponuje byłemu naczelnemu "Newsweek Polska" udział w specjalnym programie. Miałby w nim wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące jego zachowania wobec pracowników.

W piątek Wirtualna Polska opublikowała artykuł odsłaniający kulisy odejścia Tomasza Lisa z "Newsweek Polska".

"Dobrze, że ukazał się tekst Jadczaka"

Według autora materiału Szymona Jadczaka podwładni Lisa od 2018 roku składali skargi na zachowania naczelnego "Newsweek Polska" – mówiono m.in. o poniżaniu pracowników, wyśmiewaniu ich, zachowaniach seksistowskich, co miało negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne wielu z nich.

Czytaj też: Prezes RASP pisze do pracowników po rewelacjach o Lisie. "Nasza reakcja jest adekwatna"

"W ciągu ostatnich kilku tygodni rozmawialiśmy z kilkudziesięcioma osobami, które pracują, pracowały lub miały kontakt z Tomaszem Lisem w ostatnich latach jego kierowania »Newsweekiem«. Wszystkie co do jednej potwierdzały różnego rodzaju zachowania Tomasza Lisa mogące mieć cechy mobbingu. Dotarliśmy też do maili, wiadomości oraz pism, z których jasno wynika, że podwładni Lisa zgłaszali negatywne zachowania naczelnego, a informacje o tym docierały do właściwych komórek firmy" – napisał autor WP.

Komentatorzy w mediach społecznościowych – w tym znani dziennikarze – doceniali pracę Jadczaka. "Dobrze, że ukazał się tekst Szymona Jadczaka o Tomaszu Lisie. Ale to raczej początek niż koniec historii" – stwierdził Wojciech Szacki z Polityka Insight, a inni mu wtórowali.

Innego zdania jest Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". – Na razie znamy tylko dość anonimową relację redaktora Jadczaka. Bez wątpienia dotknął jakiegoś problemu. Może nawet ważnego, ale żeby sprawę relacji w "Newsweeku" wyjaśnić, oczekiwałbym więcej konkretów i nie anonimowych głosów – mówi "Presserwisowi".

Tomas Lis: "Rozdmuchane półprawdy"

W piątek Tomasz Lis pojawił się w "Poranku Radia Tok FM", w którym został zapytany o ustalenia dziennikarza WP. Stwierdził jednak, że na artykuł trafił, gdy był w drodze, tuż przed rozpoczęciem audycji, więc nie miał czasu dogłębnie zapoznać się z treścią. "To zestaw półprawd, ćwierćprawd rozdmuchanych, poprzekręcanych, opartych na zeznaniach dwóch osób, które według mnie zasadnie usunąłem z redakcji" – stwierdził Lis na antenie.

Czytaj też: Zarzuty wobec Tomasza Lisa. Ten odpowiada: "Półprawdy i bzdury"

W tym samym duchu sytuację przedstawia Radio Tok FM. – Materiał WP.pl ukazał się w sieci tuż przed audycją "Poranek Radia Tok FM", w której Tomasz Lis wystąpił jako komentator. Do chwili rozpoczęcia się programu prowadzący nie zdążył jeszcze w pełni zapoznać się z tym tekstem, natomiast po tym, jak w serwisie informacyjnym Tok FM została podana wiadomość o publikacji WP.pl, Tomasz Lis odniósł się do niej na antenie, zaprzeczając stawianym mu zarzutom – informuje Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory.

Tok FM proponuje jednak rozmowę Tomaszowi Lisowi, podczas której miałby szanse odpowiedzieć na pytania dotyczące publikacji w Wirtualnej Polsce. – Redakcja Tok FM ma do pana Tomasza Lisa wiele pytań i chętnie będzie go gościć na swojej antenie, by mu je zadać – mówi rzeczniczka Agory.

Żakowski: "Ten tekst nie jest dla mnie wiarygodny"

Tok FM zwrócił się również z zaproszeniami lub prośbą o komentarze do innych osób i instytucji występujących w tekście WP.pl. Nie ma jednak na razie żadnych szczegółów tego zaproszenia. Nie wiadomo, czy Lis zdecyduje się na audycję w Tok FM i co dalej z jego udziałem w "Trzódce".

Czytaj też: Związkowcy z RASP wydali oświadczenie ws. Lisa, bo redakcja „ma prawo wiedzieć”

W związku z tym, że Tomasz Lis nie jest współpracownikiem Tok FM, tylko od wielu lat jest jednym z komentatorów zapraszanych do piątkowego programu stacji, zapytaliśmy Jacka Żakowskiego, gospodarza "Poranka Radia Tok FM", który odpowiada za dobór komentatorów, czy zamierza nadal zapraszać Tomasza Lisa.

– Ten tekst nie jest dla mnie wiarygodny. Mówię to z przykrością, bo wielu kolegów dało się wkręcić w ten tekst. Poczekam z decyzją na rozwój sytuacji – mówi Jacek Żakowski.

Sztampowa odpowiedź RASP

Do zarzutów dotyczących niewłaściwych zachowań w RAS Polska w liście do pracowników odniósł się już w piątek – dość sztampowo – Mark Dekan, prezes Ringier Axel Springer Polska. "Chcielibyśmy Was zapewnić, że każdorazowo w przypadku zarzutów dotyczących niewłaściwych zachowań, natychmiast podejmujemy działania" – napisał Dekan, ale nie skomentował bezpośrednio sprawy Lisa.

Czytaj też: Czesław Michniewicz oskarża Szymona Jadczaka. Pełnomocnikiem adwokat "Fryzjera"

Poprosiliśmy wydawnictwo o komentarz dotyczący ustaleń medialnych, ale w odpowiedzi napisano to samo, co w mailu napisał Mark Dekan. Na pytanie, czy RASP zamierza rozwiązać tę sprawę wewnętrznie i poinformować o szczegółach zespół redakcyjny, rzeczniczka firmy Agnieszka Skrzypek-Makowska odpowiedziała: "Nie komentujemy szczegółów spraw pracowniczych publicznie".

(BAE, AMS, 27.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.