Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Czerwiec 27, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wielkie firmy przeciwko decyzji o uchyleniu prawa do aborcji w USA

Przeciwniczki wprowadzenia zakazu aborcji demonstrowały na ulicach przeciwko decyzji Sądu Najwyższego (screen: YouTube/ABC News (Australia))

Decyzja Sądu Najwyższego, uchylająca konstytucyjne prawo do aborcji i odwracająca precedensowy wyrok w sprawie Roe vs. Wade z 1973 roku, wywołała wzburzenie w Stanach Zjednoczonych. Teraz regulacja prawa leży w gestii władz stanowych. Wsparcie dla swoich pracowników ogłosiła większość wielkich firm – takich jak Meta, Microsoft, Amazon czy też Apple. Z koncernów medialnych takie stanowisko zajął Disney.

Wielu pracodawców już obiecało pokryć koszty podróży pracowników, którzy muszą wyjechać poza granice stanu, aby skorzystać z procedur medycznych, w tym aborcji.

Wsparcie dla kobiet

Jako jedne z pierwszych na taki krok zdecydowały się Amazon i City Group. Potrzebujący mogą wkrótce zostać zmuszeni do podróżowania ponad granicami stanowymi, aby uzyskać dostęp do zabiegu, co zwiększy koszty i tak już często drogich usług opieki zdrowotnej.

Czytaj też: Google zagrożone w Rosji grzywną w wysokości 5-10 proc. rocznych przychodów

Microsoft natychmiast rozszerzył wsparcie finansowe dla "opieki zdrowotnej o krytycznym znaczeniu”. Apple posiada pakiet świadczeń umożliwiający pracownikom wyjazdy poza stan w celach leczniczych, jeśli określony rodzaj zabiegu jest niedostępny w ich miejscu zamieszkania. Yelp już wcześniej zwracał kobietom, członkom ich rodzin i partnerom koszty wyjazdów ze stanów, w których obowiązują surowe przepisy dotyczące aborcji, takich jak Teksas i Oklahoma, gdzie jest ona zakazana po sześciu tygodniach od momentu poczęcia.

"Financial Times" przekazał, że Meta, właściciel Facebooka, zapowiada zwrot kosztów podróży pracownikom, którzy potrzebują leczenia poza swoim stanem, "w zakresie dozwolonym przez prawo", ale dodaje, że nadal "ocenia, jak najlepiej to zrobić, biorąc pod uwagę zawiłości prawne".

Aborcja w USA a biznes

Debata aborcyjna w USA dotyka świata biznesu od dawna. Organizacja UltraViolet, która walczy o prawa kobiet, wyliczyła, że 112 z 250 największych amerykańskich firm wsparło kampanie ustawodawców popierających w 2021 roku wprowadzenie nowych zakazów i ograniczeń aborcyjnych.

Czytaj też: Elon Musk nadal niezadowolony z warunków transakcji z Twitterem

Przeciwniczki wprowadzenia zakazu aborcji demonstrowały na ulicach przeciwko decyzji Sądu Najwyższego. Były też demonstracje popierające decyzję, jednak w znacznie mniejszym zakresie.

(MAC, 27.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.