Dział: RADIO

Dodano: Czerwiec 09, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Białoruski dziennikarz Radia Wolna Europa skazany na kolonię karną

O skazaniu dziennikarza poinformowała niezależna białoruska telewizja Nexta (screen: Nexta/Twitter)

Wyrok 6 lat kolonii karnej usłyszał Andrej Kuznieczyk, dziennikarz białoruskiej sekcji Radia Wolna Europa – Radia Swoboda. Został skazany przez sąd za stworzenie grupy ekstremistycznej.

Środowa rozprawa przed Sądem Okręgowym w Mohylewie odbyła się bez udziału świadków i mediów.

"Absurdalne zarzuty"

Rozprawa trwała kilka godzin. Jak informuje portal svoboda.org, Kuznieczyk został skazany za stworzenie i kierowanie grupą ekstremistyczną.

Czytaj też: Prorosyjski patostreamer obmyślał zamach na prezydentkę Gdańska

"Andrej został skazany na podstawie absurdalnych zarzutów w zamkniętym procesie, który zakończył się w ciągu kilku godzin. Co znamienne, oskarżenia przeciwko niemu pojawiły się dopiero pod koniec maja, ponad sześć miesięcy po aresztowaniu. Żądamy natychmiastowego uwolnienia Andrieja" – powiedział w specjalnym oświadczeniu Jamie Fly, prezes i dyrektor wykonawczy Radia Wolna Europa.

Samo Radio Wolna Europa jest uznawane przez władze Białorusi za formację ekstremistyczną. W grudniu Sąd Rejonowy Centralny w Mińsku uznał treści nadawane przez Radio Swoboda – białoruską emanację RWE, za materiały ekstremistyczne.

Czytaj też: Będzie protest przed siedzibą Radia Łódź. Radiowców wesprą górnicy z "Sierpnia 80"

Andrej Kuznieczyk został aresztowany 25 listopada ub.r. Początkowo oskarżono go o drobne chuligaństwo, umieszczono w Ośrodku Izolacji Przestępców i skazano na 10 dni aresztu administracyjnego. Po tym jak Radio Swoboda znalazło się na białoruskim indeksie, dziennikarza przeniesiono do aresztu śledczego. Teraz na sześć lat trafi do kolonii karnej.

(PAR, 09.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.