Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 08, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd oddalił skargę RPO dotyczącą przejęcia Polska Press przez Orlen

Sąd uznał, że UOKiK słusznie wydał zgodę na przejęcie Polska Press przez Orlen (fot. Piotr Molecki/East News)

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zgody prezesa UOKiK na przejęcie przez Orlen Polska Press. RPO rozważa apelację. 

Podczas rozprawy, która odbyła się 7 czerwca, sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku wskazał, że Rzecznik Praw Obywatelskich nie przedstawił dowodów na poparcie tezy, iż decyzja jest nieprawidłowa.

"Od początku wyraźnie wskazywaliśmy źródła prawne i ekonomiczne decyzji stwierdzającej, że koncentracja nie zagrozi konkurencji na żadnym z rynków. Dzisiejsze orzeczenie sądu potwierdza, iż zarzuty ówczesnego Rzecznika Praw Obywatelskich, pana Adama Bodnara, były całkowicie bezpodstawne. Z satysfakcją przyjmujemy to orzeczenie, wzmacniające zaufanie do nas jako instytucji" – napisał w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

SOKiK stwierdził, że ocena transakcji dokonana przez prezesa UOKiK jest właściwa i znajduje oparcie w materiale dowodowym. Podkreślił, że prezes Urzędu jako organ ochrony konkurencji bada koncentracje jedynie pod kątem kryteriów wskazanych w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów.

– Według sądu, jeżeli RPO nie podważył faktami oceny dokonanej przez UOKiK, to sąd nie mógł zdecydować inaczej, bo bierze na wiarę to, co przedstawił UOKiK. Trzeba jednak pamiętać, że RPO odmówiono dostępu do informacji stanowiących ocenę przedsiębiorstwa, więc merytoryczna ocena analizy UOKiK była niemożliwa – relacjonuje Mirosław Wróblewski, dyrektor zespołu prawa konstytucyjnego, międzynarodowego i europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. – Sąd uznał wszystkie uwagi dotyczące wolności mediów, pluralizmu jako ciekawe, ale takie, których nie może wziąć pod uwagę, oceniając decyzję prezesa UOKiK.

Jest możliwość złożenia apelacji w sprawie oddalenia skargi, RPO bierze to pod uwagę.

Oprócz dwóch przedstawicieli RPO, na rozprawie byli pełnomocnicy z Orlenu i UOKiK. Towarzystwo Dziennikarskie, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Article 19 i Media Defence chciały przystąpić do postępowania jako organizacje pozarządowe, aby móc zabierać głos podczas postępowania i przedstawiać pisma, jednak sąd się na to nie zgodził.

– Sąd nie wyraził na to zgody, uznając, że sprawa nie mieści się w zakresie naszych celów statutowych – tłumaczy Konrad Siemaszko, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. – Mamy jednak nadzieję, że sprawa zostanie skierowana do drugiej instancji, wtedy zapewne ponownie będziemy próbowali przedstawić nasze stanowisko.

Na początku marca ub.r. RPO zaskarżył zgodę prezesa UOKiK na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen. Postanowieniem sądu z 8 kwietnia 2021 roku (prawomocnym od 6 sierpnia) wykonanie zaskarżonej decyzji prezesa UOKiK powinno być wstrzymane do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy. Mimo braku ostatecznej decyzji SOKiK koncern paliwowy już we wrześniu ub.r. został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego jako jedyny udziałowiec przejętej spółki.

(BAE, 08.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.