Dział: PRASA

Dodano: Maj 31, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Podczas wojny w Ukrainie zginęło ośmiu dziennikarzy, 12 zostało rannych

Reporterzy bez Granic odnotowali w Ukrainie 41 przypadków ataków na oznakowanych dziennikarzy i obiekty mediów (fot. Engin Akyurt/Unsplash)

Siedmiu dziennikarzy nie żyje, a 12 zostało rannych na terenie Ukrainy od wybuchu wojny 24 lutego do 18 maja - liczbę ofiar podsumowała organizacja Reporterzy bez Granic, monitorująca na całym świecie ataki na pracowników mediów.

Podsumowanie to nie objęło jednak ostatniej ofiary -  wczoraj, podczas relacjonowania operacji ewakuacji w pobliżu Siewierodoniecka, zabity został Frederic Leclerc-Imhoff, francuski dziennikarz stacji BFM TVm. Rosjanie ostrzelali samochód jadący po ludzi, którzy chcieli ewakuować się z obwodu ługańskiego. Leclerc-Imhoff miał 32 lata, a był to już jego drugi pobyt w objętej wojną Ukrainie. Catherine Colonna, szefowa MSZ Francji, domaga się w tej sprawie śledztwa.

Ostrzelana przez Rosjan została też ekipa Biełsatu - było to 25 kwietnia w miejscowości Bezruki pod Charkowem. Ales Barazenka i Dzyanis Dudziński robili tam materiał o brygadzie ratowniczej. Na szczęście skończyło się na strachu. Podobnych przypadków ostrzelania reporterów odnotowano w Ukrainie w opisywanym okresie osiem. 

Czytaj też: Wojna whatsappowa. Napisy „Press” nie pomagają korespondentom z Ukrainy

Opublikowany w ubiegłym tygodniu raport uwzględnia również zgłoszone zaginięcia czworga dziennikarzy. Wszyscy odnaleźli się - byli zatrzymani przez siły rosyjskie, a później zostali zwolnieni.

Z siedmiu potwierdzonych przez ukraińskie władze śmierci dziennikarzy do większości doszło w Kijowie i jego okolicy podczas rosyjskiego oblężenia w marcu. Jedynie Mantas Kvedaravicius, litewski dokumentalista, zginął, gdy 2 kwietnia usiłował opuścić Mariupol.

Ilu dziennikarzy zginęło w 2022?

W sumie Reporterzy bez Granic odnotowują w swoim raporcie 41 przypadków rosyjskich ataków na osoby noszące na kamizelkach i hełmach oznakowanie "Press" oraz na obiekty związane z nadawaniem programów telewizyjnych.

Według "Barometru" RSF, rejestrującego na bieżąco przemoc wobec dziennikarzy na całym świecie, od początku roku zginęło łącznie 26 dziennikarzy i dwóch pracowników mediów. Również ośmiu dziennikarzy straciło w tym roku życie w Meksyku.

(PAR, 31.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.