Temat: fotografia prasowa

Dział:

Dodano: Maj 27, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Poznajcie książki nominowane do finału Photo Book of the Year 2021

5 książek fotograficznych wybrano do finału Photo Book of the Year 2021. Photo Book of the Year 2021 jest osobnym konkursem w ramach Grand Press Photo. Wyboru dokonali jurorzy: Maga Ćwieluch, Jan Piechota, Paweł Rubkiewicz i Mateusz Sarełło. Poznajcie nominowanych.

W tym roku do konkursu zgłoszono 25 książek. Zwycięzca otrzymuje tytuł Photo Book of the Year 2021.

Czytaj też: Wszyscy nominowani do tegorocznego konkursu Grand Press Photo

Do finału zakwalifikowały się: 

  • „Arche” Kacpra Kowalskiego, wydawca Kacper Kowalski FABRYKA
Press
  • „Historia Polski” Michała Sity, wydawca Michał Sita / Pix.House
Press
  • „I am warning you” Rafała Milacha, wydawca GOST
Press
  • „Przedstawienia| Performances” Bartka Warzechy, wydawca Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Press
  • „Strajk” Rafała Milacha, wydawca Galeria Jednostka
Press

 Poznajcie skład jurorski:

Press

Maga Ćwieluch 

Fotografka, kuratorka, projektantka. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy), gdzie obecnie realizuje studia doktoranckie. Była związana z Muzeum w Gliwicach oraz z Czytelnią Sztuki od momentu jej powstania w 2010 roku. Pomysłodawczyni konkursu na projekt książki fotograficznej organizowanego przez Czytelnię Sztuki. W latach 2013–2017 współkuratorka projektu Fotografia Kolekcjonerska obejmującego wystawy i aukcje polskiej fotografii. Autorka książki „Elegant” (Czytelnia Sztuki, 2015) oraz współautorka publikacji „Balcerek” (Czytelnia Sztuki/Muzeum w Gliwicach, 2012).

Jan Piechota

Projektant komunikacji wizualnej. Współpracuje z interdyscyplinarnymi grupami inżynierów, naukowców, projektantów i artystów skupiających się na projektowaniu prospołecznym i typografii. Współinicjator międzynarodowych projektów badawczych i projektowych. Organizator warsztatów, sympozjów, wystaw i konferencji. Jest również autorem tekstów i redaktorem publikacji z zakresu projektowania graficznego. Pracuje jako adiunkt w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, członek Integral Designers.

Mateusz Sarełło

Fotograf, autor i edytor książek fotograficznych. Rezydent Cité des Arts w Paryżu w ramach City of Paris Grant. Jego książka „Swell” znalazła się w finale Pictures of the Year International i zdobyła wyróżnienie w konkursie Best Photography Book from Central and Eastern Europe. Autor nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach, m.in.: Prix Photo La Quatrieme Image, Center Santa Fe Awards, Celeste Prize, FotoVisura Grant, Photolucida Critical Mass, Lens Culture Exposure Awards. Wcześniej związany z Instytutem Kultury Wizualnej w Warszawie. Kurator Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Paweł Rubkiewicz

Współzałożyciel sieci księgarni poświęconej sztuce i kulturze Bookoff, współorganizator Warszawskich Targów Książki Artystycznej, miłośnik fotografii amerykańskiej. Absolwent Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2002–2005 studiował na Europejskiej Akademii Fotografii. W ramach prowadzenia księgarni współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także łódzkimi Fotofestiwalem i Festiwalem Łódź Design. Współorganizator konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. (CP)

(CP, 27.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.