Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 25, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fiasko rozmów prywatnych nadawców z UKE i KRRiT. Dalszych spotkań nie będzie

Z naszych informacji wynika, że o wstrzymaniu spotkań zdecydowała część komercyjnych nadawców (fot. Pixabay.com)

Spotkania prywatnych nadawców z Urzędem Kontroli Elektronicznej oraz Krajową Radą Radiofonii i Telewizji zostały zawieszone – ustalił "Presserwis". Podstawowym celem było wypracowanie rozwiązania rekompensującego komercyjnym telewizjom pozostawienie w starym standardzie naziemnym kanałów TVP, ale nie udało się tego dokonać.

Spotkania odbywały się regularnie, zwykle co tydzień. Pierwsze miało miejsce na początku kwietnia. Brali w nich udział nadawcy zrzeszeni w Sekcji Nadawców Telewizji Naziemnej Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), a więc: Cyfrowy Polsat, Kino Polska TV, TVN i Telewizja Puls.

Nie są zaplanowane kolejne rozmowy

Do ostatniego doszło 18 maja. Zwykle tuż po spotkaniu ustalano termin kolejnego. Tym razem jednak tak się nie stało. – Jeżeli operatorzy będą mieli jakieś propozycje, to zawsze jako UKE jesteśmy otwarci na dyskusję i pomoc w miarę możliwości prawnych i technicznych – mówi Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Czytaj też: Odejście Tomasza Lisa. Czy teraz będzie mógł się pożegnać z czytelnikami "Newsweeka"?

Barbara Uklańska z KIGEiT też informuje, że na razie nie zostały zaplanowane kolejne rozmowy.

Z naszych informacji wynika, że o wstrzymaniu spotkań zdecydowała część członków Sekcji Nadawców Telewizji Naziemnej Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. – To już było bezcelowe. Może jeszcze wznowimy te rozmowy, ale tylko po to, żeby mieć grunt do ewentualnych roszczeń – mówi jeden z nadawców.

Najpierw komercyjne telewizje chciały przesunięcia terminu przełączeń dla całego rynku. Proponowały też m.in. tymczasową emisję ich kanałów w starym standardzie na testowym multipleksie. Te rozwiązania zostały jednak przez regulatorów odrzucone.

Skutki przełączenia standardu

W ostatnim czasie na spotkaniach głównie analizowano dane Nielsen Media dotyczące oglądalności kanałów naziemnych czy rozmawiano o dofinansowaniu zakupu dekoderów. – Na tych spotkaniach następuje aktualizacja naszej wiedzy, wymieniamy się doświadczeniami. Badamy, jakie skutki ma przełączenie standardu. Choćby właśnie dlatego to są cenne spotkania – mówił na początku maja Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.

Czytaj też: Ostatni felieton Lisa przed odejściem z „Newsweeka": „Wolnych mediów już nie ma"

Prywatni nadawcy poważnie myślą o roszczeniach wobec Skarbu Państwa, bo oglądalność ich kanałów w naziemnej telewizji topnieje, tym samym tracą wpływy z reklam. – To spadek widowni o nawet 40 proc. po trzecim przełączeniu, które miało miejsce 23 maja. Zyskują z kolei kanały TVP – mówi jeden z nadawców.

Na początku maja Krajowy Instytut Mediów informował, że na zmianę standardu nie jest przygotowanych jeszcze 1,53 mln gospodarstw domowych.

TVP w starym standardzie

Przełączenia systemu emisji naziemnej telewizji są podzielone na etapy. Proces przeprowadzono już pod koniec marca w województwach dolnośląskim i lubuskim, pod koniec kwietnia w kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim, a 23 maja w łódzkim, śląskim, opolskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Na 27 czerwca zaplanowano ostatnie przełączenie, które nastąpi w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim.

Czytaj też: Prywatne media nie wejdą na zjazd "Solidarności" w Zakopanem. Ale sobie radzą

Na nowy standard DVB-T2/HEVC przechodzą multipleksy zawierające głównie kanały komercyjne. MUX 3 ze stacjami TVP, decyzją szefa MSWiA, może pozostać w starym systemie do końca 2023 roku. Na nowy standard emisji – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami UKE – nie przechodzi też MUX 8, m.in. z kanałami Zoom TV i Nowa TV, który jednak nie ma zasięgu ogólnopolskiego oraz większość lokalnych multipleksów.

(MNIE, 25.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.