Dział: PRASA

Dodano: Maj 20, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Gazeta Wyborcza" wygrywa w sądzie z PiS. Odrzucona skarga kasacyjna

PiS domagał się usunięcia tekstów z internetu, przeprosin oraz 30 tys. zł na cel społeczny (fot. Piotr Molecki/East News)

Sąd Najwyższy nie przyjął skargi kasacyjnej Prawa i Sprawiedliwości w sprawie artykułów Iwony Szpali i Wojciecha Czuchnowskiego dotyczących związków PiS z jednym z bohaterów warszawskiej afery reprywatyzacyjnej. Wcześniej sądy uznały, że teksty były rzetelne. 

Chodzi o serię dziewięciu artykułów opublikowanych w "Gazecie Wyborczej" od 13 lutego do 13 marca 2018 roku. PiS zarzucił, że zostały one napisane nierzetelnie i że naruszyły dobre imię partii.

Czytaj też: Agora odbudowuje wyniki finansowe po pandemii

W pozwie wytoczonym przeciwko wydawcy "Gazety Wyborczej" i dziennikarzom Iwonie Szpali i Wojciechowi Czuchnowskiemu partia domagała się usunięcia tekstów z internetu, przeprosin oraz 30 tys. zł na cel społeczny. Sądy pierwszej i drugiej instancji uznały, że teksty Szpali i Czuchnowskiego były rzetelnie udokumentowane, a dziennikarze działali w interesie publicznym. Sąd Najwyższy podtrzymał te wyroki i odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej od prawomocnego wyroku. 

Czytaj też: "Gazeta Wyborcza" rezygnuje z newsów w weekendowym wydaniu

W uzasadnieniu Sąd Najwyższy podkreślił, że sądy niższych instancji prawidłowo oceniły pracę dziennikarzy "Wyborczej" jako staranną i stwierdził, że rzetelnie zbierali materiał do swoich publikacji.

(BAE, 20.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.