Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Maj 13, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Meta pozwana przez byłego moderatora Facebooka o brak higieny pracy

Na całym świecie tysiące moderatorów przeglądają posty w mediach społecznościowych zawierające przemoc, nagość, rasizm (fot. Pixabay.com)

Daniel Motaung, w przeszłości pracujący jako moderator Facebooka, wniósł do kenijskiego sądu pozew przeciwko koncernowi Meta o niekomfortowe warunki pracy.

Motaung dowodzi, że narażano na szwank jego zdrowie psychiczne, niszczono związki zawodowe, nieregularnie wypłacano pensje oraz naruszano prywatność i godność pracowników.

Meta nie chroni moderatorów przed urazami psychicznymi

Były moderator domaga się rekompensaty finansowej i wnosi, by moderatorzy zewnętrzni otrzymywali taką samą opiekę zdrowotną i płacę jak pracownicy Mety. Apeluje też o niezależny audyt w zakresie przestrzegania praw człowieka.

Czytaj też: Warner Bros. Discovery i BT Group tworzą wspólną telewizję sportową

Na całym świecie tysiące moderatorów przeglądają posty w mediach społecznościowych zawierające przemoc, nagość, rasizm lub inne obraźliwe treści. Pierwszy film moderowany przez Motaunga przedstawiał ścięcie głowy. "W Dublinie moderatorzy nie mogą patrzeć na szkodliwe treści dłużej niż przez dwie godziny dziennie. To powinno być regułą wszędzie" - dowodziła prawniczka pozywającego.

W 2021 roku sąd w Kalifornii zatwierdził ugodę, na podstawie której Facebook miał wypłacić 85 mln dol. ponad 10 tys. moderatorów oskarżających firmę o brak ochrony przed urazami psychicznymi, wynikającymi z kontaktu ze wstrząsającymi obrazami.

Czytaj też: Maile Dworczyka: Manna chcieli zwolnić już w 2019 r. Dyskusje na szczeblu premiera

(MAC, 13.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.