Dział: RADIO

Dodano: Maj 12, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd zmienił decyzję UOKiK i zgodził się na przejęcie kontroli nad Eurozetem przez Agorę

Postępowanie przed SOKiK ruszyło 25 listopada 2021 roku (fot. Piotr Molęcki/East News)

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał wyrok, w którym zmieniając decyzję prezesa UOKiK zgodził się na przejęcie kontroli nad Eurozetem przez Agorę. Wyrok jest nieprawomocny. UOKiK złoży apelację.

"Z przedstawionych dzisiaj ustnych motywów rozstrzygnięcia wynika, że Sąd, uwzględniając argumenty zawarte w odwołaniu Agory, uznał, że Transakcja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku" - podała Agora w raporcie bieżącym.

Sąd podkreślił, że warunkiem wydania decyzji zakazującej koncentracji jest wykazanie wysokiego prawdopodobieństwa ograniczenia konkurencji następującego bezpośrednio wskutek koncentracji. 

W ocenie Sądu przedstawione w decyzji Prezesa UOKiK hipotetyczne scenariusze działań koordynacyjnych przedsiębiorców, mające grozić istotnym ograniczeniem konkurencji, mają charakter spekulatywny i nie są wysoce prawdopodobne. Zdaniem sądu nie znajdują one podstaw w ustalonych w toku postępowania dowodowego realiach rynkowych i uwarunkowaniach ekonomicznych.  

Do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia Agora nie będzie mogła przejąć pozostałych udziałów w Eurozecie.

- Właściwie oceniliśmy bardzo obszerny materiał dowodowy i zagrożenie dla konkurencji, jakie niesie za sobą ta koncentracja. Nie zgadzamy się z decyzją sądu pierwszej instancji dlatego skorzystamy z przysługującego nam prawa i wniesiemy apelację. Rozstrzygnięcie SOKiK nie jest prawomocne. Liczymy na to, że w drugiej instancji sąd podzieli nasze argumenty – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Postępowanie przed SOKiK ruszyło 25 listopada 2021 roku. Agora zaskarżyła do sądu decyzję Urzędu, wskazując na rażące naruszenia przepisów prawa przy wydaniu rozstrzygnięcia.

UOKiK zakazał Agorze przejęcia pozostałych 60 proc. udziałów na początku stycznia 2021 roku. Stwierdził, że transakcja mogłaby prowadzić do powstania duopolu i marginalizacji pozostałych grup i stacji radiowych.

Agora 40 proc. udziałów w Eurozecie kupiła w lutym 2019 roku za ponad 130 mln zł.

(KOZ, 12.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.