Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Maj 05, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Apple za wycofanie usług pozwana w Rosji na ponad 1 mln dol.

Apple została pozwana w Rosji, ale skoro firma stamtąd się wycofała, to nie wiadomo, czy będzie przestrzegać postanowień moskiewskiego sądu (fot. Unsplash.com/Medhat Dawoud)

Rosyjska kancelaria prawna Czernyszow, Łukojanow i Partnerzy złożyła do sądu w Moskwie pozew zbiorowy, w którym domaga się od firmy Apple 90 mln rubli, tj. 1,28 mln dol. za naruszenie praw konsumentów.

Amerykanie w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę 1 marca wycofali się ze sprzedaży swoich produktów w tym kraju. Uzasadnienie pozwu objęło też "straty moralne", rzekomo poniesione przez rosyjskich konsumentów. W pozwie znalazło się żądanie wznowienia przez firmę usługi Apple Pay.

Czytaj też: Musk sprzedał akcje Tesli za 8,5 mld dol. akonto kupna Twittera

Według rosyjskich prawników decyzja Apple o wstrzymaniu usług Apple Pay w Rosji ograniczyła funkcjonalność jej urządzeń sprzedawanych na lokalnym rynku, tym samym obniżając ich wartość, co według rosyjskiego prawa było niesprawiedliwe i dyskryminujące. Ta sama kancelaria prowadzi podobny proces przeciwko Netflixowi, który również w marcu zawiesił swoje usługi w Rosji.

(MAC, 05.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.