Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 21, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Minął rok, a sąd nie wyznaczył terminu rozprawy ws. przejęcia Polska Press

Chociaż od wydania decyzji o zabezpieczeniu minął ponad rok sędzia referent nie wyznaczył terminu rozprawy (fot. Piotr Molecki/East News)

Od ponad roku sąd nie wyznaczył terminu rozprawy, na której rozpatrzy skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na decyzję prezesa UOKiK w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen.

8 kwietnia 2021 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen.

"Ta sprawa nie powinna czekać"

Postanowieniem sądu (prawomocnym od 6 sierpnia) wykonanie zaskarżonej decyzji prezesa UOKiK powinno być wstrzymane do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy, ale do dziś sędzia referent nie wyznaczył terminu rozprawy, co potwierdziła "Presserwisowi" sekcja prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie.

Czytaj też: Agencja Informacyjna Polska Press właściwie przestała istnieć - nie agreguje treści i ich nie sprzedaje. "Zmiana roli"

– Ta sprawa absolutnie nie powinna czekać, bo metoda faktów dokonanych przemawia za nabywcą – im dłużej to trwa, tym bardziej wszystkie kwestie faktyczne się dopełniają. W konsekwencji trudno będzie odwrócić skutki, które się zadziały – mówi prof. Maciej Gutowski z Katedry Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego UAM w Poznaniu. – Efektem orzeczenia sądu zgodnie z myślą RPO byłby upadek zgody UOKiK, w konsekwencji czego Urząd musiałby ponownie rozpatrzyć decyzję o koncentracji – przypomina prof. Gutowski.

Ekspert zaznacza, że odkładanie merytorycznych czynności w postępowaniu to klasyczna metoda tzw. dolnej półki. Stosowana często w postępowaniach trudnych, kontrowersyjnych, politycznie zabarwionych, gdy nikt nie chce się narażać.

Polska Press realizuje strategię nowego właściciela

Mimo braku ostatecznej decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen, koncern paliwowy we wrześniu ub.r. został wpisany do KRS jako jedyny udziałowiec przejętej spółki. Dopisano także nowych członków zarządu (Tomasza Przybka jako prezes zarządu, Miłosza Szulca i Dorotę Kanię) i wykreślono poprzednich (Magdalenę Chudzikiewicz i Dariusza Świądra oraz Macieja Kossowskiego). W rejestrze nie figuruje jeszcze Małgorzata Skorwider, którą na początku kwietnia br. mianowano członkinią zarządu Polska Press Grupa.

Czytaj też: Polska Press z nowym ogólnopolskim portalem. Polityka i agregowanie treści z regionów

– Spółka nie ma wpływu na działania Sądu przewidziane stosownymi regulacjami prawnymi, określającymi przebieg formalny tego typu procesów – mówi Wojciech Paczyński, rzecznik prasowy Polska Press. – Mając na uwadze dobro spółki oraz jej pracowników, realizujemy szereg projektów o charakterze rozwojowym, które pozwolą spółce osiągnąć zamierzoną przez nowego właściciela oraz zarząd Polska Press pozycję na polskim rynku medialnym – dodaje.

Orlen jest właścicielem Polska Press Grupa od 1 marca 2021 roku. Od tego czasu wymieniono nie tylko członków zarządu, ale też 15 redaktorów naczelnych gazet regionalnych. Spośród tytułów regionalnych przejętych przez państwowy koncern  tylko "Echo Dnia" ukazujące się w Kielcach ma nadal tego samego redaktora naczelnego.

Czytaj też: Dorota Kania na czele Instytutu Dziennikarstwa Polska Press. Dla młodych dziennikarzy

(BAE, 21.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.