Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 07, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP w starym standardzie. Prywatni nadawcy zaskarżą decyzję UKE?

Prywatni nadawcy o zaskarżeniu decyzji UKE postanowią po spotkaniu z regulatorami (fot. Pixabay.com)

W poniedziałek odbędzie się spotkanie przedstawicieli prywatnych telewizji z prezesem UKE i przewodniczącym KRRiT. Nadawcy nadal nie wykluczają zaskarżenia do sądu decyzji UKE w sprawie przedłużenia naziemnej emisji TVP w starym standardzie.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Poza przedstawicielami Urzędu wezmą w nim udział Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także osoby reprezentujące Cyfrowy Polsat, Kino Polska TV, TVN i Telewizję Puls.

Decyzja po spotkaniu w UKE

Na spotkanie nie zaproszono innych telewizji niezrzeszonych w Sekcji Nadawców Telewizji Naziemnej Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Nie będzie więc m.in. przedstawicieli TV Trwam czy grupy MWE Networks.

Czytaj też: Nadawcy spotkają się z KRRiT i UKE, ale szanse na wstrzymanie refarmingu są małe

Z informacji "Presserwisu" wynika, że nie ma większych szans, aby na spotkaniu udało się uzgodnić przełożenie terminu zmiany standardu dla wszystkich nadawców. Z kolei prywatne telewizje rozważają zaskarżenie do sądu decyzji prezesa UKE w sprawie przedłużenia emisji w starym standardzie tylko kanałów z multipleksu TVP. Nadawcy mogą zdecydować się na taki krok, ale decyzję mają podjąć dopiero po spotkaniu w UKE. 

Grupa Polsat Plus, TVN Grupa Discovery i Telewizja Puls oficjalnie nie komentują spotkania i propozycji, które mają zostać na nim przedstawione. Z kolei Bogusław Kisielewski, prezes Kino Polska TV, mówił pod koniec marca, że celem rozmów ma być uzyskanie równych warunków dla wszystkich nadawców.

Zmiana nie dotyczy TVP

Pomóc w wypracowaniu wspólnego rozwiązania ma m.in. Witold Kołodziejski, szef KRRiT. - Przewodniczący będzie chciał dążyć do konsensusu - mówi Teresa Brykczyńska, rzeczniczka regulatora.

Czytaj też: Rada programowa TVP nie widzi propagandy w stacji i kwituje rok

Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE, nie chce mówić o oczekiwaniach Jacka Oko, prezesa Urzędu, w sprawie rozmów. - Zobaczymy po spotkaniu - ucina.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że na spotkaniu mogą być rozważane m.in. kontynuowanie refarmingu (zmian częstotliwości), ale bez przechodzenia na DVB-T2/HEVC lub wypłata rekompensat dla prywatnych nadawców.

Zmiana standardu telewizji naziemnej rozpoczęła się pod koniec marca. Pierwszy etap dotyczył województw dolnośląskiego i lubuskiego. Kolejny, obejmujący m.in. województwa zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie, zaplanowano na 25 kwietnia. Cały proces ma zakończyć się pod koniec czerwca. Zmiana nie dotyczy multipleksu z kanałami TVP, który na wniosek Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA, decyzją prezesa UKE może nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku. Swój wniosek Kamiński tłumaczył m.in. wojną w Ukrainie.

Czytaj też: TVP zostanie ukarana przez KRRiT za promowanie "Sylwestra marzeń" w "Wiadomościach"

Na nowy standard nie przechodzi też ósmy multipleks, m.in. z kanałami WP, Zoom TV i Nowa TV, a także większość multipleksów lokalnych. W obu przypadkach UKE od początku nie planował ich migracji na standard DVB-T2/HEVC.

(MNIE, 07.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.