Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Kwiecień 04, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ukraińcy tropią programy i strony łączące się z rosyjskimi serwerami

Aplikacje działają w systemach MacOS

Ukraińska firma programistyczna MacPaw z Kijowa stworzyła nowy program zapobiegający wyciekowi danych z komputerów na serwery w Rosji i na Białorusi pod nazwą SpyBuster. Funkcję wykrywania programów szpiegujących firma włączyła też do swojego popularnego programu CleanMyMac.

Podstawowym zadaniem SpyBustera jest identyfikacja i blokowanie programów i stron, które komunikują się z serwerami w Rosji i Białorusi. Aplikacja powstała w zespole badawczo-rozwojowym firmy po rosyjskiej inwazji. Szef zespołu, Sergij Kryvoblotsky sprawdził, które z przeprowadzanych wcześniej badań można wykorzystać do poprawy bezpieczeństwa informacyjnego kraju.

Czytaj też: Według Google Trends zainteresowanie internautów wojną w Ukrainie spada

„Jedno z tych badań dotyczyło technicznej implementacji filtrowania sieci w systemie MacOS. Zdałem sobie sprawę, że może być ono wykorzystane do ochrony komputerów przed potencjalnie niebezpiecznymi aplikacjami i przystosowane do pomocy użytkownikom w naszej nowej rzeczywistości” - mówił Sergij Kryvoblotsky, cytowany przez serwis MyApple.pl.

Dzięki SpyBuster użytkownicy mogą się dowiedzieć nie tylko, które strony i aplikacje przesyłają dane do Rosji, ale również, co konkretnie przesyłają. Podobną funkcjonalność firma MacPaw włączyła do popularnego narzędzia CleanMyMac. Obie aplikacje działają w systemach MacOS.

Czytaj też: Rosja chce ukarania YouTube'a za rzekome promowanie fałszywych treści

(PAR, 04.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.