Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 25, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Atak Rosji na Ukrainę w polskich mediach. Reakcja na wojnę

Dziennikarze Onetu zdecydowali się na uruchomienie specjalnego serwisu poświęconego wydarzeniom na Ukrainie (screen: ukraina.onet.pl)

Polskie media reagują na inwazję Rosji na Ukrainę. Telewizje i stacje radiowe zmieniają ramówki, portale internetowe przygotowują specjalne serwisy tematyczne i cykle podcastów. TVP zrezygnowała nawet z rosyjskich seriali, z kolei "Gazeta Wyborcza" dołącza dziś wydrukowaną flagę ukraińską.

Grupa Polsat Plus wysyła na Ukrainę kolejnych korespondentów. Do Jacka Gasińskiego dołączą: Marek Czunkiewicz, Andrzej Wyrwiński, Marek Sygacz i Wojciech Krztoń. Polsat News zmienił system pracy - większość programów jest prowadzonych w duetach.

Zmiana ramówek w telewizji

TVP 1 i TVP 2 zmieniły swoje ramówki - stacje częściowo retransmitują program TVP Info. Z ofert TVP zniknęły rosyjskie seriale, np. "Stepowa miłość". Usunięto je też z serwisu VoD nadawcy. TVN 24 i TVN 24 BiS natomiast na bieżąco emitują program na temat sytuacji na Ukrainie. W czwartek rano główny kanał TVN przerwał emisję "Dzień dobry TVN" i przełączył się na sygnał TVN 24, aby nadać wywiad z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim.

***

Także stacje radiowe w czwartek nad ranem zmieniły ramówki. Emitowano więcej serwisów i programów publicystycznych. Część rozgłośni zmieniła playlistę. Radia wysłały na Ukrainę kolejnych dziennikarzy.

Czytaj też: Masowy atak rosyjskiej propagandy w Polsce. „300 kont i profili”

RMF FM pierwsze informacje o eksplozjach w Kijowie i Charkowie podał o 4.21. Od 4.30 nadawane były specjalne wydania "Faktów", które od 5.30 emitowano co kwadrans. Na antenie pojawiły się trzy wydania specjalne "Porannej rozmowy" Roberta Mazurka, rozmowy o 12 i 15 przeprowadził Tomasz Terlikowski, a o 18 - Piotr Salak. RMF FM ma w Kijowie specjalnego wysłannika Mateusza Chłystuna, którego relacje nadawał też w TVN 24. W czwartek na Ukrainę wyjechał także Krzysztof Zasada.

- Muzykę w RMF FM stonowaliśmy i dostosowaliśmy do zmienionej ramówki, w której dominują "Fakty" - mówi Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF. - Playlista została zmieniona - podaje również Michał Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Eurozetu.

Specjalne programy w stacjach radiowych

Radio Zet specjalny program rozpoczęło o 6 rano. Stacja od 8 do 16 nadawała co godzina specjalne wydania "Gościa Radia Zet". Wiadomości emitowane były co pół godziny. Rozgłośnia ma dziennikarzy w Kijowie (korespondent Marek Sierant) i Lwowie (wysłannik Rafał Miżejewski).

Dla Polskiego Radia relacje z Ukrainy przekazują Paweł Buszko (korespondent w Kijowie) i Eugeniusz Sało (współpracownik we Lwowie). W Programie I skróty wiadomości były nadawane do południa co 15 minut, a później - co pół godziny. Program III od 4 rano emitował serwisy co 30 minut, pojawiło się kilka dodatkowych wydań "Salonu politycznego Trójki" Beaty Michniewicz. Polskie Radio 24 od 4 rano rozpoczęło wydanie specjalne. - W tym trybie będziemy pracować do odwołania - zapowiada rzeczniczka Polskiego Radia Monika Kuś.

Czytaj też: Russia Today wyrzucona z Polski. Rosyjskie kanały blokowane. „Dobro społeczne”

Radio Tok FM w czwartek o 5 rano rozpoczęło program specjalny. - W zależności od przebiegu wydarzeń rozgłośnia zdecyduje o przywróceniu standardowych pasm antenowych - informuje rzeczniczka Agory Agata Staniszewska. Tok FM na Ukrainę zdecydowało się wysłać dziennikarkę Agnieszkę Lichnerowicz.

W RMF Maxxx serwisy informacyjne "Flesz" nadawano co pół godziny od 7 rano.

Radiowa Jedynka od czwartku nadaje serwisy informacyjne w języku ukraińskim. Można ich słuchać po godz. 10 i 17. Informacje przygotowują i prezentują dziennikarze sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. 

***

W dzisiejszym wydaniu papierowym "Gazety Wyborczej" czytelnicy znajdą wydrukowaną flagę Ukrainy, do wywieszenia w oknie w geście solidarności.

Gazeta.pl, poza publikacją bieżących informacji, włączyła się także w działania humanitarne dla mieszkańców Ukrainy i została partnerem zbiórki Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Gazeta.pl nawiązała także współpracę z kolektywem reporterskim Outriders, który będzie dostarczał portalowi materiały z Ukrainy.

Relacje na portalach internetowych

Interia.pl informuje na bieżąco, ale zdecydowała o wyłączeniu możliwości komentowania tekstów dotyczących Ukrainy ze względu na rosyjskie ataki dezinformacyjne. Wcześniej podobnie uczynił portal WP.pl. Portale ciągle prowadzą relację "minuta po minucie". 

Specjalny serwis uruchomił "Tygodnik Powszechny". Znajdują się w nim opinie doświadczonych dziennikarzy, korespondentów wojennych, analityków, reporterów, m.in. Anny Łabuszewskiej, Wojciecha Pięciaka i Wojciecha Jagielskiego.

Czytaj też: Relacje mediów z całego świata o Ukrainie. Czerwone paski nawet na reklamach

W związku z wojną na stronie głównej Onet.pl (Ringier Axel Springer Polska) oraz na platformach podcastowych zadebiutuje "Raport międzynarodowy. Ukraina". Od poniedziałku do piątku Witold Jurasz, dziennikarz Onetu i były chargé d’affaires RP w Białorusi, wraz ze swoimi gośćmi będzie rozmawiał o sytuacji za naszą wschodnią granicą. Pierwszy odcinek podcastu będzie można usłyszeć dzisiaj, 25 lutego, o godz. 12.

Dziennikarze Onetu uruchomili także specjalny serwis ukraina.onet.pl, na którym można zobaczyć reportaż „Atak na wolny świat”. Jest to projekt multimedialny w całości poświęcony wydarzeniom, jakie rozgrywają się obecnie w Ukrainie.

– Prezentujemy w nim najnowsze informacje i analizy naszych ekspertów, korespondencje wysłannika Onetu Marcina Wyrwała oraz przedstawiamy genezę rosyjskiej inwazji – napisano na stronie. Autorami projektu są Janusz Schwertner, Mateusz Baczyński, Michał Broniatowski, Witold Jurasz, Kamil Turecki, Marcin Zawada, a także Kurt Volker oraz Daniel Fried.

(BAE, KOZ, MNIE, 25.02.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.