Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 20, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Oświadczenie SDRP: Dziś TVN, jutro wszystkie niezależne media

W niedzielę w cały kraju odbyły się demonstracje przeciwko lex TVN. Największa pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie (fot. arc)

"Uchwalenie przez Sejm RP nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej uważa za kolejny krok do zawłaszczania mediów i podporządkowanie ich ideologii prezentowanej przez aktualnie rządzące ugrupowanie polityczne" - piszą Dziennikarze RP w swoim oświadczeniu. Wcześniej swoje stanowisko zajęły też Towarzystwo Dziennikarskie oraz Press Club Polska.

Po uchwaleniu w Sejmie w piątek (17 grudnia) lex TVN sypią się oświadczenie środowiska dziennikarskiego. Wszyscy zwracają uwagę na zagrożenie dla wolności słowa i demokracji, jakie płynie z podobnych regulacji. Swoje stanowisko zajęło też Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej.

Czytaj też: Jak niezależne media wspierają stację TVN

Oto pełny tekst oświadczenia:

"Uchwalenie 17 bm. przez Sejm RP nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej uważa za kolejny krok do zawłaszczania mediów i podporządkowanie ich ideologii prezentowanej przez aktualnie rządzące ugrupowanie polityczne. Przeforsowany w trybie niezgodnym z regulaminem Sejmu i dobrym obyczajem dokument, wbrew pokrętnym tłumaczeniom, wcale nie przyczyni się do wprowadzenia wzorowego ładu medialnego w Polsce, ale ze względów cenzuralnych wycelowany jest jedynie w stację telewizyjną, która ma odwagę wykazywać się dziennikarską rzetelnością i informować Polaków o wszystkich aspektach życia, w tym także o błędach popełnianych przez władze. Zamach na TVN odczytujemy jako kolejną próbę ograniczania społeczeństwu dostępu do rzetelnej informacji i sprzeniewierzenie konstytucyjnej gwarancji wolności słowa.

Tę jawną chęć zawłaszczenia całego rynku medialnego w Polsce, zdławienie wolnych, niezależnych mediów, wiążemy z takimi zjawiskami jak przekształcenie Polskiego Radia i TVP w tuby propagandowe rządu i partii rządzącej, blokowanie dziennikarzom swobodnego dostępu do przygranicznej strefy z Białorusią, przejęcie prasy lokalnej przez państwową spółkę paliwową czy nagminne unikanie przez przedstawicieli władz rzeczowych i jasnych odpowiedzi na stawiane przez dziennikarzy pytania. Działania sfer rządowych pogłębiają społeczne poczucie dezinformacji. W środowisku dziennikarskim natomiast promują postawy serwilistyczne. Apelujemy do Prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy ze wszech miar szkodliwej dla demokracji i wolności mediów .

Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej"

Jeśli nowelizacja ustawy medialnej miałaby obowiązywać, to amerykański Discovery będzie musiał pozbyć się większości udziałów w TVN. Dziś - według KRRiT - dochodzi do obchodzenia przepisów ustawy o rtv, bo choć właścicielem TVN jest formalnie holenderska spółka Polish Television Holding, to faktycznie należy ona do amerykańskiego Discovery, a limit udziałów spółek spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego w firmach posiadających polskie koncesje wynosi 49 proc.

Czytaj też: Kto może sobie pomilczeć w sprawie lex TVN

Ustawa czeka na decyzję Prezydenta RP. Ten może ją podpisać, ale może też zawetować lub odesłać do Trybunału Konstytucyjnego. 

(MAT, 20.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.