Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 18, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wolne media wspierają TVN. „Dziś TVN, jutro wszystkie inne tytuły i stacje”

Strona główna portalu tvn24.pl - także poświęcona sytuacji wokół lex TVN

Sejm w piątek przyjął nowelizację ustawy medialnej, wymierzonej w TVN. Oznacza to, że ponownie nadano bieg tzw. lex TVN. Niemal wszystkie wolne media wspierają największą polską stację komercyjną. Co piszą Wyborcza, Onet, Wirtualna Polska i inni.

"Gazeta Wyborcza" na czołówce strony internetowej wybiła tytuł: „Lex TVN to atak na wszystkie wolne media. „Wyborcza” jest solidarna z TVN. Zachęcamy do udziału w protestach”, który kieruje do tekstu zastępcy naczelnego „GW” Jarosława Kurskiego, napisanego jeszcze w lipcu, podczas pierwszych protestów. Czytamy w nim m.in. „PiS nie wygra już żadnych wyborów, jeśli nie zdławi mediów, które tę władzę nieustannie kontrolują i kontrują. To jest cel ataku na TVN. To część kampanii PiS przeciwko wolności i wolności słowa”.

Press

Onet w piątek po południu cały blok na stronie głównej wyświetlił na czarnym tle. Na czołówce zamieszczono tekst Andrzeja Stankiewicza, w którym zastępca naczelnego Onetu, pisał m.in. „Akurat gdy rosyjskie tanki przybliżyły się do Polski, prezes PiS Jarosław Kaczyński postanowił zaatakować naszego najważniejszego sojusznika, czyli USA. Nagłe uchwalenie prawa uderzającego w należącą do Amerykanów stację TVN pokazuje, że nawet w tak drastycznej sytuacji międzynarodowej — najpoważniejszej od trzech dekad — priorytetem Kaczyńskiego wciąż pozostaje zdławienie niezależnych mediów. W tym dopatruje swej szansy na utrzymanie władzy, a to jest dla niego najważniejsze”.

Press

Wirtualna Polska czarny blok na górze strony opatrzyła hasłem „Lex TVN przyjęty przez Sejm”. Opublikowała tam serię tekstów na temat sytuacji, a naczelny Piotr Mieśnik, podając dalej tekst Jakuba Majmurka, napisał na Twitterze: „I nie chodzi tu "tylko" o TVN...”.

Majmurek w tekście zauważył: „Czego nie zrobi prezydent, wydarzenia z piątku pokazały po raz kolejny, że PiS jest zdeterminowany, by spacyfikować wolne media w Polsce. Jedne kupić za pieniądze spółek skarbu państwa, inne zaorać ustawą, jeszcze inne pozwami od polityków rządzącej partii. W PiS-owskim projekcie "demokracji narodowej" nie ma miejsca na prawdziwie wolne media, zdolne patrzyć władzę na ręce. Nie łudźmy się: po TVN przyjdzie pora na kolejne”.

Press

Na jedynce Oko.press również pojawiają się teksty na temat lex TVN. W sobotę wieczorem wyświetlono:

Press

Podobnie na portalu Gazeta.pl. Łukasz Kijek pisze: "PiS uruchomił walec. Władza chce decydować za nas, co czytać i co oglądać". I dalej: "Ten kto walczy z mediami, albo ma coś za uszami, albo próbuje coś ukryć. W 2014 roku prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, która radykalnie ograniczała udział kapitału zagranicznego w spółkach medialnych. Jedną z wielu ustaw niszczących media i niezależność. W podobnych brudnych grach wyspecjalizował się prezydent Erdogan. Panie Prezydencie, Panie Premierze, nie warto ich naśladować".

Press

Także Press.pl na stronie głównej informuje o sytuacji na bieżąco, a czarna belka przypomina o niedzielnym proteście.

Nie przywiązują większej (lub żadnej) wagi do uchwalonego w piątek prawa serwisy polsatnews.pl, tvp.info oraz polskatimes.pl (Polska Press). 

Czytaj też: Uchwalenie lex TVN oznacza pozbawienie RMN
wyboru władz mediów publicznych

Jeśli nowelizacja ustawy medialnej miałaby obowiązywać, to amerykański Discovery będzie musiał pozbyć się większości udziałów w TVN. Dziś według KRRiT dochodzi do obchodzenia przepisów ustawy o rtv, bo choć właścicielem TVN jest formalnie holenderska spółka Polish Television Holding, to faktycznie należy ona do amerykańskiego Discovery, a limit udziałów spółek spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego w firmach posiadających polskie koncesje wynosi 49 proc.

(MAT, 18.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.