Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 17, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Lex TVN. Jest oświadczenie zarządu TVN Grupa Discovery i związkowców TVN

Amerykańskie Discovery jest właścicielem TVN (fot. Paweł Wodzyński/East News)

Sejm przegłosował lex TVN, w myśl której amerykański koncern Discovery będzie musiał pozbyć się większości udziałów w TVN. Oświadczenia w tej sprawie wystosował zarząd TVN Grupa Discovery oraz Związek Zawodowy Pracowników TVN.

Sejm przegłosował lex TVN, w myśl której amerykański koncern Discovery będzie musiał pozbyć się większości udziałów w TVN. Dziś - według KRRiT i władzy - dochodzi do obchodzenia przepisów ustawy o rtv, bo choć właścicielem TVN jest formalnie holenderska spółka Polish Television Holding, to faktycznie należy ona do amerykańskiego Discovery, a limit udziałów spółek spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego w firmach posiadających polskie koncesje wynosi tylko 49 proc.

Czytaj też: Uchwalenie lex TVN oznacza pozbawienie RMN
wyboru władz mediów publicznych

Polskie i zagraniczne media zareagowały oburzeniem. Krytyczne stanowisko przedstawił już też Bix Aliu, chargé d'Affaires USA w Polsce. W niedzielę o godzinie 19 pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie, ale też w wielu miastach w Polsce, planowane są protesty przygotowywane przez Fundację Grand Press i Komitet Obrony Demokracji.

Do sprawy odniósł się zarząd TVN w specjalnym oświadczeniu:

"Oświadczenie Zarządu TVN Grupa Discovery

W Sejmie doszło do bezprecedensowego zamachu na wolne media. To działanie wymierzone w największego i najważniejszego polskiego sojusznika, bo to na Stanach Zjednoczonych opiera się polskie bezpieczeństwo i duża część polskiej gospodarki. TVN Grupa Discovery i Discovery Inc. są zdeterminowane do obrony swoich inwestycji w Polsce i użyją wszystkich środków prawnych, by misja naszych mediów w Polsce była kontynuowana. Ufamy, że Prezydent Andrzej Duda zawetuje Lex TVN, zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami."

Także Związek Zawodowy Pracowników TVN w piątek po południu wystosował oświadczenie:

"Związek Zawodowy Pracowników TVN wyraża głębokie zaniepokojenie i oburzenie przyjęciem przez Sejm Rzeczypospolitej tzw. ustawy LEX TVN. Ustawa ta może doprowadzić do utraty pracy tysięcy pracowników i współpracowników TVN. Związek Zawodowy Pracowników TVN apeluje do Prezydenta Rzeczypospolitej Pana Andrzeja Dudy o rozsądną, mądrą decyzję i stanowcze zawetowanie ustawy, która bezpośrednio godzi w dobro i godne życie tysięcy polskich rodzin. TVN  to żywi ludzie, których los leży obecnie w rękach Pana Prezydenta".

***

Spotkajmy się 19 grudnia o godz. 19 pod Pałacem Prezydenckim, żeby głośno przypomnieć o apelu do Andrzeja Dudy w sprawie zawetowania ustawy. Demonstrację organizuje Fundacja Grand Press i Komitet Obrony Demokracji. Dołącz do wydarzenia na Facebooku, żeby być na bieżąco.

(MAT, 17.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.