Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Listopad 02, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RMF odpowiada na tekst Oko.press o powiązaniach z Orlenem. "Kłamstwa i manipulacje"

"Tekst ten [Krzysztofa Boczka – red.] ochoczo podjęły media, przede wszystkim te związane z konkurencyjną stacją radiową" – zauważył prezes zarządu Grupy RMF Kazimierz Gródek (screen: rmf24.pl)

Kazimierz Gródek, prezes zarządu Grupy RMF, zdecydował się odpowiedzieć na materiał opublikowany na łamach portalu Oko.press, zatytułowany „Radio Muzyka Orlen. Tajemnicze związki największego polskiego radia ze spółką Obajtka”. Gródek stwierdził, że artykuł zawiera „kłamstwa”, „manipulacje” i „insynuacje”.

Przypomnijmy – w tekście Oko.press autor ujawnił, że Orlen w 2021 roku kupił w radiu reklamy za 23 mln zł oraz że żona szefa informacji RMF FM Marka Balawajdra jest dyrektorką w czeskiej spółce córce Orlenu. Według autora tekstu miało to wpłynąć na linię redakcyjną stacji w stosunku do Daniela Obajtka i koncernu, którego jest prezesem. „Płocki koncern i jego prezes brylują w radiu, a do RMF płynie kasa ze spółek Skarbu Państwa" – napisał Krzysztof Boczek.

Gródek: "Udział zleceń od PKN Orlen marginalny"

W tekście zauważono, że Obajtek dość często gościł na antenie rozgłośni. „W styczniu 2021 roku Krzysztof Ziemiec zaczął wywiad z Danielem Obajtkiem następująco: »Szef jednej z największych firm, spółek skarbu państwa, Człowiek Wolności, Człowiek Roku, jak się ostatnio coraz głośniej mówi – przyszły premier. Tak?«. Dalej w podobnym tonie. Ziemiec porusza wątek przejęcia Polska Press, ale nie pyta o zwalnianych redaktorów, nie podaje konkretnych informacji (…)” – podaje przykłady Oko.press. Koncern często wspominany był też w tekstach publikowanych na stronach internetowych rozgłośni Rmf.fm i Rmf24.pl, zwykle w pozytywnym kontekście, np. zniżek na stacjach Orlenu i innych korzyści dla klientów.

Czytaj też: Krzysztof Boczek w OKO.press: "Radio Muzyka Orlen". Związki RMF z Obajtkiem

Teraz na te zarzuty odpowiada prezes zarządu Grupy RMF, Kazimierz Gródek. „Tekst ten [Krzysztofa Boczka – red.] ochoczo podjęły media, przede wszystkim te związane z konkurencyjną stacją radiową. (...) Ponieważ w RMF FM od zawsze stawiamy na fakty, pozostawiając wnioski i oceny słuchaczom, podam wyłącznie fakty, które podlegają prostej weryfikacji, pomijając zarzuty i twierdzenia artykułu, których ocena zależy od sympatii, wrażeń i emocji czytelnika” – zaczyna Gródek. I broni się przed zarzutami Oko.press.

W kontekście twierdzeń, że Orlen jest znaczącym reklamodawcą RMF FM, Gródek pisze: „RMF FM (analogicznie, jak wszyscy duzi nadawcy telewizyjni i radiowi) nie sprzedaje reklam samodzielnie, robi to wyspecjalizowana spółka matka Grupa RMF. Aby przedstawić rzetelny i całościowy obraz, podaję pełne dane dot. wydatków wszystkich spółek Orlenu we wszystkich stacjach Grupy RMF (RMF FM, RMF Maxxx, RMF Classic, portal RMF 24 i inne strony www i aplikacje). Wydatki te w roku 2021 odpowiadały łącznie kwocie 3,8 mln zł, a w 2022 r. 3,9 mln i stanowiły w obu tych latach 1,1% przychodów reklamowych Grupy RMF. Dla porównania wydatki spółek Orlenu w latach poprzedzających rządy PiS i prezesa Obajtka w Orlenie stanowiły w 2013 r. 0,95% przychodów Grupy RMF, a w 2014 r. 1%”.

I dalej: „Osoby znające rynek reklamy doskonale wiedzą, że na rynku mediów (szczególnie w radiu) stosowane są rabaty sięgające kilkudziesięciu procent. Dlatego Oko.press i redaktor Boczek zestawili dane cennikowe dot. wydatków Orlenu z jednostkowym sprawozdaniem RMF, aby wywołać wrażenie, że ponad 20% przychodów RMF pochodzi z Grupy Orlen. W sposób naturalny nasuwa się wniosek, że jeżeli autor artykułu ma dostęp do danych Kantar Media o cennikowych wartościach kampanii PKN Orlen, to oznacza, że ma również dostęp do danych o cennikowych globalnych przychodach Grupy RMF. A te w takim ujęciu nie wynoszą 100 mln, lecz prawie 3 miliardy złotych, co prowadzi do wniosku, że udział zleceń od PKN Orlen jest w nich marginalny”.

"Magdalena Balawajder ma kwalifikacje"

Na zarzut o to, że żona szefa informacji RMF FM jest dyrektorką w spółce córce Orlenu, Gródek odpowiada: „(…) [Magdalena Balawajder – red.] ukończyła studia MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i z racji wykształcenia ma kwalifikacje do zasiadania w radach nadzorczych. W listopadzie 2021 została powołana do Rady Nadzorczej Rosomak SA. Ponieważ zna język angielski i słowacki, posiada dyplom MBA, w 2022 r. dostała propozycję pracy na pół etatu w nowo powstałym dziale sponsoringu Orlen Unipetrol Slovakia. To, że mąż Pani Magdaleny Balawajder jest dziennikarzem i szefem informacji w radiu, nie może ograniczać jej możliwości realizowania się zawodowego. Przyjmując takie założenie, trzeba by uznać, że żadne miejsce pracy nie będzie wolne od podejrzeń, bo o każdej instytucji czy firmie – radio może informować i robić dziennikarskie materiały”.

Czytaj też: Jednemu z szefów w RMF FM pracownicy zarzucili mobbing. "Jest atmosfera wyczekiwania"

Na koniec swojej odpowiedzi prezes zarządu Grupy RMF podał w wątpliwość wiarygodność Oko.press i stwierdził: „RMF od lat jest liderem rynku radiowego i swą pozycję zbudował ciężką pracą, oferując słuchaczom rozrywkę oraz sprawdzone i rzetelne fakty, nie stając po żadnej stronie politycznych sporów”.

Pełną odpowiedź Kazimierza Gródka na zarzuty postawione w tekście Krzysztofa Boczka można przeczytać na stronie rmf24.pl.

Marek Balawajder, poza potencjalnymi związkami z koncernem PKN Orlen, dodatkowo jest też oskarżany przez współpracowników o działania mobbingowe. Pytany przez nas o komisję antymobbingową stwierdził, że nie został poinformowany o „żadnym postępowaniu" w jego sprawie.

Balawajder jest jednym z wiceprzewodniczących powstałej niedawno Rady Polskich Mediów.

Czytaj też: Nowy "Press": Terlikowski o parciu na szkło, misja Schwertnera, Celiński, Soros i Karp

(HAD, 02.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.