Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 06, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Meta i Alphabet pozwane w Rosji, mogą stracić do 10 proc. rocznych przychodów

Rosyjskie władze uderzają przede wszystkim w Facebooka (fot. Wikimedia Commons/Derzsi Elekes Andor)

Rosyjski państwowy regulator Roskomnadzor złożył pozwy przeciwko amerykańskim firmom technologicznym Google i Meta, które mogą zostać ukarane grzywnami w wysokości od pięciu do 10 proc. rocznych przychodów w tym kraju.

Roskomnadzor w październiku zagroził zarówno właścicielowi Google, spółce Alphabet, jak i właścicielowi Facebooka - firmie Meta - grzywnami w oparciu o procent ich rocznych obrotów za powtarzające się nieusuwanie treści, które Rosja uzna za nielegalne. Moskiewski sąd rejonowy stwierdził, że terminy rozpraw dla obu firm zostały wyznaczone na 24 grudnia. Na początku października podawano, że roczny zysk Facebooka w Rosji wyceniany jest na 12 mld rubli, czyli ok. 165 mln dol.

Google zapłacił w tym roku ponad 32 mln rubli grzywien. Google, Twitter i Meta znacznie zmniejszyły liczbę postów zabronionych przez Moskwę na swoich platformach, ale władze wciąż nie są zadowolone.

(MAC, 06.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.