Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 03, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pierwsi dziennikarze wjadą dziś do strefy przygranicznej

Przejazd potrwa 2-3 godziny (fot. Jakub Kaminski/East News)

Pierwsza grupa dziennikarzy z TVP, PAP, Polsatu i Radia Eska wjedzie dziś tuż po południu do zamkniętego terenu przy granicy z Białorusią. 

Jak wynika z informacji, do których dotarł Press.pl, na teren przygraniczny dziennikarze wjadą o 12.30. Przejazd  - zwany przez Straż Graniczną "wizytą" - potrwa zaledwie 2-3 godziny.

Dziś ruszyło też centrum prasowe dla dziennikarzy relacjonujących sytuację na polsko-białoruskiej granicy. Centrum Prasowe zostało przygotowane przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych i znajduje się we wsi Popławce. Przypomina biura prasowe znane z polskich festiwali muzycznych. Ma powierzchnię 200 mkw. Skonstruowane jest z kontenerów.

Wizyta objazdowa dla dziennikarzy

Pierwszego grudnia Straż Graniczna opublikowała wytyczne dot. obecności mediów w pasie przygranicznym z Białorusią. Wjazd na teren przygraniczny nazywa "wizytą", a komendant będzie wyznaczać dziennikarzom termin wjazdu do strefy i trasę przejazdu. Funkcjonariusze zdecydują, co media będą mogły filmować, a czego nie. Zastrzega sobie także prawo do skrócenia bądź przerwania wizyty. 

Na stronie Straży Granicznej zostały opublikowane "zasady obecności mediów w pasie przygranicznym z Białorusią". Straż Graniczna wskazuje, że redakcja, która chce wysłać swoich dziennikarzy na granicę, musi zgłosić się do nich mailowo pod adres: [email protected]

Co zawrzeć w zgłoszeniu?

W takim zgłoszeniu musi naleźć się: imię i nazwisko, nr PESEL dziennikarza oraz numer telefonu, zaświadczenie z redakcji o współpracy, a także proponowany termin i miejsce odbycia wizyty. Ponadto potrzebne będą: zgoda na procedurę weryfikacji, oświadczenie o świadomości zagrożeń związanych z udziałem w tym przedsięwzięciu i oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby organizacji wizyty przez Straż Graniczną. 

Straż Graniczna zastrzega, że wysłanie zgłoszenia jest traktowane jako zgoda na udział w wizycie na zasadach określonych przez SG. Wśród zasad funkcjonariusze wymieniają niemożność wzięcia udziału w wizycie więcej niż jednego dziennikarza lub fotoreportera z danej redakcji czy grupy medialnej. W przypadku ekip telewizyjnych pracować może dziennikarz z operatorem. 

O terminie zdecyduje komendant

Komendant wyznacza termin i wskazuje miejsce rozpoczęcia wizyty. Funkcjonariusze będą także ustalać termin jej trwania oraz szczegóły trasy, jaką przemieszczać się będą dziennikarze. Transport zapewnia Straż Graniczna przy współpracy z Wojskiem Polskim i innymi służbami mundurowymi. W czasie trwania objazdu Straż Graniczna może wydawać dziennikarzom polecenia dot. zakazu filmowania wskazanych obiektów oraz osób. Straż Graniczna może także skrócić, przerwać lub zmienić przebieg trasy.

Warunkiem uczestniczenia w wizycie na granicy jest odbycie szkolenia organizowanego bezpośrednio przed rozpoczęciem podróży. Każdy dziennikarz biorący udział w takim przedsięwzięciu musi posiadać i nosić kamizelkę z napisem "PRESS".

(BAE, 03.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.