Dział: PRASA

Dodano: Listopad 30, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Raport dziennikarza "GW" obnaża nieudane inwestycje Agory. Zarząd neguje

Raport ukazujący nieudane inwestycje Agory ma 60 stron (fot. Piotr Molecki/East News)

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Czuchnowski w oparciu o opinie specjalistów stworzył raport dotyczący nieudanych inwestycji Agory. Tłumaczy w nim, że płacić za nie musiała zwolnieniami redakcja "Gazety Wyborczej". Zarząd twierdzi, że raport nie ma odzwierciedlenia w faktach i zamierza wyciągnąć konsekwencje.

Według informacji, do których dotarł "Press", w raporcie opisane są nieudane inwestycje spółki Agora na łączną kwotę kilkuset milionów złotych, w tym m.in. nietrafny zakup spółek. W raporcie autorzy podkreślają, że za każdym razem za błędy inwestycyjne musiała płacić redakcja "Gazety Wyborczej" zwolnieniami i redukcjami. Raport ma 60 stron.

– Potwierdzam, że napisałem raport o ekonomicznym kontekście konfliktu pomiędzy redakcją "Gazety Wyborczej" a Agorą. Zrobiłem to na własną rękę. Raport został napisany w oparciu o opinie konsultantów gospodarczych, którzy pomagają nam przy tekstach śledczych, i przekazałem go zespołowi, bo uważam, że wszyscy powinni poznać te ustalenia. Nie chcę mówić o szczegółach, bo są to wewnętrzne sprawy – mówi dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Czuchnowski. Jak twierdzi, raport został przez redakcję i kierownictwo bardzo dobrze przyjęty.

Do raportu odniósł się zarząd Agory: "Opinie, teorie i projekcje formułowane przez Pana Wojciecha Czuchnowskiego względem byłych i obecnych członków Zarządu, Rady Nadzorczej oraz doradców spółki Agora S.A. nie mają odzwierciedlenia w faktach ani też podstaw prawnych. Spółka podejmie niezbędne kroki mające na celu ochronę renomy Agory i jej organów statutowych" – napisano w przesłanym "Pressowi" oświadczeniu. 

Trzeci związek zawodowy w Agorze

W ubiegłym tygodniu do Krajowego Rejestru Sądowego wpisany został trzeci związek zawodowy Agory – Komitet Obrony "Gazety Wyborczej", który zawiązał się jeszcze w czerwcu, przy okazji pierwszej odsłony konfliktu na linii "Gazeta Wyborcza" - zarząd Agory. W komitecie założycielskim związku znaleźli się m.in. redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów” i „Wysokich Obcasów Extra” Aleksandra Klich, zastępczyni wydawcy „Gazety Wyborczej” Joanna Mosiej-Sitek, dziennikarz „GW” Wojciech Czuchnowski i dyrektorka sprzedaży i rozwoju cyfrowego Joanna Kwas. 

Celem związku jest m.in. obrona interesów zawodowych, materialnych, socjalnych i kulturalnych członków personelu, harmonizowanie interesów pracodawcy z interesami członków personelu, a także obrona niezależności "Gazety Wyborczej".

Jerzy Wójcik zwolniony dyscyplinarnie

Jerzy Wójcik, dyrektor wydawniczy "Gazety Wyborczej", został dyscyplinarnie zwolniony 23 listopada. Powodem zwolnienia miały być niepotwierdzone zarzuty o mobbing, które postawił on byłej członkini zarządu Agnieszce Sadowskiej. Spółka utrzymuje, że rozwiązanie umowy o pracę z Panem Jerzym Wójcikiem pozostaje bez żadnego związku ze zgłoszeniem przez niego zarzutu mobbingu.

Obowiązki dyrektora wydawniczego po zwolnieniu Jerzego Wójcika przejęli jego zastępcy Joanna Mosiej-Sitek i Wojciech Bartkowiak. Według naszych informacji zarząd zaproponował redakcji dalsze rozmowy w sprawie konfliktu.

W ubiegłym tygodniu kierownictwo "Gazety Wyborczej" ogłosiło ponowne zatrudnienie Jerzego Wójcika w redakcji gazety. Jednak "GW", która sama nie ma osobowości prawnej, bez zgody zarządu Agory nie może tego zrobić.

(BAE, 30.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.