Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 29, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prawie 100 osób chce tworzyć trzeci związek zawodowy w Agorze

Nowy związek zawodowy w Agorze chce brać udział w rozmowach z zarządem Agory (fot. Piotr Molecki/East News)

Komitet Obrony "Gazety Wyborczej" - pod taką nazwą powstał trzeci związek zawodowy w Agorze. Jego twórcy chcą być stroną w rozmowach pomiędzy władzami spółki a kierownictwem "GW". 

Wojciech Czuchnowski, dziennikarz "GW" i jeden z założycieli związku, tłumaczy, że pomysł pojawił się po dwóch listach poparcia dla kierownictwa dziennika w sporze z władzami Agory. - Po pierwszym liście doszło do spotkania związkowców z "Solidarności" z zarządem spółki, o czym nas nie poinformowano. Inicjatywa tak zwanego okrągłego stołu nam się podoba i chcemy mieć w nim swoją reprezentację - mówi Czuchnowski. Jest jednym z trzech założycieli organizacji, którzy ujawnili swoje personalia.  

W spotkaniu założycielskim wzięło udział około 20 osób, a kolejne 70 wyraziło zainteresowanie członkostwem. To przede wszystkim pracownicy "GW", w tym dziennikarze tytułu.

Nowy związek w najbliższym czasie chce skupić się na dokończeniu formalności i wybraniu nowego zarządu. Czuchnowski zapowiada, że nie będzie ubiegać się o kierowanie związkiem. - Nie jesteśmy członkami żadnej centrali związkowej i bardzo zależy nam na utrzymaniu niezależności - wyjaśnia Czuchnowski.

Dwa dotychczasowe związki zawodowe w spółce to NSZZ "Solidarność" Agory i Inforadia (działa od 2011 roku) oraz Inicjatywa Pracownicza w Agorze (od 2020 roku). 

Nowa organizacja powstała bezpośrednio po tym, jak w piątek zarząd Agory ogłosił wstrzymanie "na obecnym etapie" integracji redakcji "GW" i portalu Gazeta.pl w jeden pion. Jednocześnie władze spółki podtrzymały decyzję o połączeniu oraz zapewniły o niezależności zespołu "GW". Kierownictwo dziennika od samego początku sporu (od 9 czerwca) sprzeciwia się integracji działów oraz domaga się realizacji swoich postulatów, m.in. resetu w relacjach z władzami Agory, wyznaczenia do zarządu spółki osoby z rekomendacji "GW" oraz zachowania na stanowisku dyrektora wydawniczego "GW" Jerzego Wójcika.

Z inicjatywą mediacji wyszli związkowcy z "Solidarności". 21 czerwca poinformowali, że zarząd Agory i redakcja "GW" pozytywnie oceniły pomysł tzw. okrągłego stołu i zapowiedziały swój udział w rozmowach. Pierwszy o założeniu nowego związku zawodowego w Agorze poinformował serwis Wirtualnemedia.pl.

(PTD, 29.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.