Dział: PRASA

Dodano: Listopad 25, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zarząd Agory odpowiada "Gazecie Wyborczej" i ujawnia informacje o pracownikach

W przesłanym w czwartek o godz. 10.33 mailu zarząd Agory odnosi się do manifestu Adama Michnika i Jarosława Kurskiego, który został opublikowany w dzisiejszym wydaniu „Gazety Wyborczej” (fot. materiały prasowe)

Zarząd Agory odpowiada na manifest Adama Michnika i Jarosława Kurskiego. Według nich konflikt między kierownictwem "Gazety Wyborczej" a zarządem to "spór personalny, a jego osią są sukcesja, władza, pieniądze i oczekiwanie zwiększonych przywilejów dla wybranych osób". Zarząd w mailu ujawnił szczegóły wewnętrznych rozmów między Kurskim i Wójcikiem a spółką, mimo wcześniejszych zapowiedzi, że nie będzie tego robił.

W przesłanym w czwartek o godz. 10.33 mailu zarządu Agory odnosi się do manifestu Adama Michnika i Jarosława Kurskiego, który został opublikowany w dzisiejszym wydaniu „Gazety Wyborczej”. W mailu zarząd zaznaczył, że spór między kierownictwem "Gazety Wyborczej" a zarządem nie dotyczy wartości i niezależności redakcji. "To spór personalny, a jego osią są sukcesja, władza, pieniądze i oczekiwanie zwiększonych przywilejów dla wybranych osób" – napisano w liście do pracowników. 

W mailu zarząd poinformował, że w czasie pandemii Jarosław Kurski i Jerzy Wójcik zwrócili się do zarządu z propozycją nowych warunków pracy. "Ich oczekiwania obejmowały m.in. 12-miesięczne okresy wypowiedzenia, dodatkowe 12-miesięczne odprawy, dodatkowe urlopy zdrowotne, samochody i pełną opiekę medyczną dla rodzin" – wymieniono w mailu. – "Na takich warunkach nie pracuje w Agorze nikt. Agnieszka Sadowska i cały zarząd nie mogli tego zaakceptować. Ta odmowa stanowiła jedną z przyczyn konfliktu. Adamie, w czasie wtorkowego spotkania z pracownikami mówiłeś, że chodzi tu o „pieniądze, pieniądze, pieniądze”. Nie sposób się z tym nie zgodzić". 

Zarząd tłumaczy w mailu, że docenia "liczne i niewątpliwe zasługi Jerzego", ale wskazują, że to nie on był pomysłodawcą i głównym twórcą sukcesu modelu subskrypcyjnego. "Ten sukces nie miał ojca, ale dwie matki – Wandę Rapaczyńską i Danutę Bregułę. To Wanda przekonywała o potrzebie zbudowania paywalla. I to Danuta zbudowała świetny zespół, który we współpracy z redakcją zrealizował tę wizję. Idea, by wszystko miało być zasługą jednego człowieka, jest szkodliwa i z gruntu nieprawdziwa" – napisano w mailu. 

Zarząd zaznaczył podkreślił, że decyzja o zwolnieniu Jerzego Wójcika jest ostateczna.

"Nie ujmując Jerzemu zasług i charyzmy, są takie zachowania, które nie mogą być akceptowane w żadnej organizacji. Jerzy sam wybrał ścieżkę postępowania ze spółką, zarządem i współpracownikami" – tłumaczy zarząd Agory. 

"Gazeta Wyborcza": "Będziemy bronić dobra, które należy do czytelników"

W dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" na drugiej stronie ukazał się całokolumnowy tekst "Bronimy i będziemy bronić "Gazety Wyborczej"". Adam Michnik i Jarosław Kurski piszą w nim między innymi: "Pytamy więc publicznie ten Zarząd /.../ czy to Wasza zajadła mściwość, głupota czy błąd? Pytamy też naszą "matkę założycielkę", właścicielkę złotej akcji Helenę łuczywo. Jest to pytanie bolesne dla zespołu i kierownictwa redakcji: Dlaczego na to wszystko pozwalasz? Heleno, godzisz się na powolne niszczenie także dzieła swojego życia? Czy naprawdę uważasz, że o los "Wyborczej" lepiej zadba korporacja niż sam zespół "Gazety Wyborczej"?"

W sprawie Wójcika napisali: "Zwolnienie dyscyplinarne naszego wydawcy zostało wręczone z naruszeniem prawa pracy i jest nieskuteczne. Redaktor naczelny Adam Michnik powołał dziś Jerzego Wójcika na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego ds. rozwoju. Kwestionowanie tego faktu przez spółkę Agora i uniemożliwianie mu wykonywania powierzonych obowiązków potraktujemy jako kolejną napaść Zarzadu na niezależność redakcji".

Tekst kończy się oświadczeniem: "Jedyne, co ludzie z Zarządu mogliby zrobić, to nie wtrącać się, wydzielić "Wyborczą" w osobną spółkę albo odejść. Nie robią ani pierwszego, ani drugiego, ani trzeciego. Oświadczamy więc: kierownictwo "Gazety Wyborczej" całkowicie utraciło do Zarządu Agory zaufanie i składa wobec niego wotum nieufności".

(BAE, 25.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.