Dział: PRASA

Dodano: Listopad 21, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Finałowa dwudziestka Młodzieżowego Słowa Roku. Jest tam boomer i cringe

Głosowanie internautów na Młodzieżowe Słowo Roku trwa do 30 listopada 2021 roku

20 słów trafiło po pierwszym etapie do finału plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Wybrano je spośród 10 tysięcy propozycji. Boomer, essa, zodiakara, baza, cringe? - internauci mogą teraz głosować na słowo, które wygra.

Młodzieżowe Słowo Roku to coroczny plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Chodzi o wyłonienie najpopularniejszych słów, wyrażeń, określeń używanych przez młodych ludzi. W 2016 roku młodzieżowym słowem roku został „sztos”, a w 2017 roku wygrało okreslenie „xD”. W 2018 roku z kolei słowem roku został „dzban”, rok póżniej wygrała „alternatywka”.

W 2020 roku plebiscyt nie został rozstrzygnięty. W komunikacie jury podało, że internauci najchętniej zgłaszali "nazwisko polityka na S oraz słowa od tego nazwiska utworzone" (chodziło prawdopodobnie o Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych). Jednocześnie pozostałe zgłaszane słowa kapituła uznała za "wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć". Mimo braku rozstrzygnięcia, kapituła konkursu zdecydowała o wyróżnieniu neologizmu „tozależyzm”.

Tym razem baza, cringe, foliarz...

W tym roku finałowa dwudziestka wygląda następująco:

  • baza - wyraz aprobaty, pozytywnych emocji; określenie to jest bezpośrednim tłumaczeniem określenia based; początkowo w slangu oznaczało ono osobę uzależnioną od kokainy, ale w 2010 raper Lil B nadał mu nowe znaczenie; based oznacza bycie sobą - bez lęku o to, co pomyślą ludzie, bez lęku o robienie tego, co chciałbyś robić; oznacza bycie pozytywną osobą
  • boomer - ironiczna nazwa osoby starszej, reprezentującej pokolenie baby boom (urodzonego w latach 40., 50. lub 60.)
  • cringe - żenada, wstyd
  • essa - łatwy lub okrzyk radości, słowo na każdą okazję; może służyć jako powitanie, pożegnanie; słowo używane do wyrażania pozytywnych emocji w stosunku do innych osób lub po prostu wyrażenie własnych uczuć
  • ez - łatwy
  • foliarz - wyznawca teorii spiskowych, w ostatnim roku często o antyszczepionkowcach
  • gituwa - ocena pozytywna, od git - świetnie
  • IMO - skrót od ang. in my opinion
  • kox, koks - zgłaszane najczęściej jako "świetnie", ma jednak wiele znaczeń, m. in. kokaina, substancja anaboliczna oraz osoba trenująca na siłowni, zażywająca takie substancje
  • mrozi - reakcja na coś żenującego
  • naura - skrót od na razie; zwrot używany na pożegnanie – przekształcone słowo nara, oznacza na razie, do zobaczenia
  • oddaje - opłaca się
  • pogchamp - wyraz zadowolenia, aprobaty, pierwotnie emotikon; określenie, że coś jest fajne, niedowierzanie i zaskoczenie; radość i zadowolenie
  • rel - z ang. relatable; czuję to samo, mam tak samo, zgadzam się z tobą
  • sheesh - wyraz zdziwienia lub zaskoczenia
  • sus - z ang. suspect lub suspicious - podejrzany; skrót często używany przez graczy Among Us
  • sześćdziesiona - donosiciel, skarżypyta, od art. 60 kodeksu karnego o nadzwyczajnym złagodzeniu kary dla sprawcy przestępstwa, który ujawni informacje dotyczące innych sprawców
  • śpiulkolot - miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to spać
  • twoja stara - funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź
  • zodiakara - dziewczyna, która wierzy w moc znaków zodiaku i często o tym mówi

Jak zagłosować? Należy wejść na stronę plebiscytu i wybrać odpowiednie słowo https://msr.pwn.pl/floater/preview/27

"Dorosłe" słowo roku

Co roku trwa też w Polsce głosowanie na Słowo Roku. W roku 2020 - zdaniem kapituły językoznawców i internautów - Słowem Roku został "koronawirus". Z kolei w głosowaniu na Słowo Dekady wygrało "pięćset plus".

Jak podkreślał wtedy prof. Marek Łaziński z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego i członek kapituły plebiscytu, słowo "koronawirus" było znacznie częściej używane w kontekście pandemii niż COVID. - Także inne wyrazy opisujące rzeczywistość pandemii są w polszczyźnie tworzone najczęściej z elementem korona-, na przykład koronalia, koronawakacje, koronawybory i koronialsi. COVID jest słowotwórczo znacznie rzadziej wykorzystywany - komentował.

W głosowaniu internetowym na Słowo Roku na "koronawirus" oddano 1753 głosy - co stanowiło 9,8 proc. wszystkich głosów. W finałowej trójce znalazł się jeszcze rzeczownik "kobieta" (1516 głosów, 8,4 proc.) oraz "apostazja" (1454 głosy i 8,1 proc.).

Jednocześnie rok temu rozstrzygnięto też plebiscyt na Słowo Dekady. Najwięcej głosów internautów (12,2 proc.) uzyskało wyrażenie "pięćset plus". Na drugim miejscu z rezultatem 10,7 proc. znalazł się skrótowiec LGBT, a na trzecim miejscu uplasowała się "konstytucja" (10,6 proc. głosów).

(MAT, 21.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.