Dział: PRASA

Dodano: Listopad 19, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Chromik, Leniarski, Okoński nominowani do Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego

Laureata Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego 2021 ogłosimy podczas gali finałowej Grand Press

Jerzy Chromik, Radosław Leniarski i Michał Okoński zostali nominowani do tegorocznej Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego. „Press” przyzna ją po raz siódmy.

Nagrodą im. Bohdana Tomaszewskiego nagradzani są dziennikarze sportowi mający doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wyróżniający się wysoką kulturą zawodową i osobistą. Partnerem nagrody jest BNP Paribas Bank Polska.

O wskazanie dziennikarzy godnych otrzymania tego wyróżnienia redakcja „Press” poprosiła szefów polskich redakcji sportowych oraz cenionych dziennikarzy i komentatorów sportowych, w tym syna patrona nagrody i laureatów poprzednich edycji konkursu. Dotychczas laureatami byli: Stefan Szczepłek, Włodzimierz Szaranowicz, Paweł Wilkowicz, Mirosław Żukowski, Michał Kołodziejczyk i Maciej Petruczenko.

Kierując się otrzymanymi zgłoszeniami, wyłoniliśmy nominowanych (kolejność alfabetyczna): 

Jerzy Chromik (od września na emeryturze)

Press

Jerzy Chromik, fot: archiwum

Nominowany za to, że bez względu na miejsce pracy zawsze wzbudzał swoimi tekstami emocje, dbał o ich wysoką jakość - nie tylko jako autor, ale też redaktor. W ostatnich latach pracował w TVP Sport - pisał reportaże i przeprowadzał wywiady do serwisu internetowego telewizji publicznej, był też adiustatorem tekstów dziennikarzy sportowych występujących na wizji. Nestor dziennikarstwa sportowego - zaczynał w legendarnym tygodniku "Sportowiec", był kierownikiem sportu w "Expressie Wieczornym", publikował w "Meczu" i "Przeglądzie Sportowym". Jesienią ukazała się książka "Remanent" z jego najgłośniejszymi tekstami.

Radosław Leniarski ("Gazeta Wyborcza")

Press

Radosław Leniarski, fot: Maciej Zienkiewicz

Za podejmowanie newralgicznych tematów i wysoką klasę, z jaką się z nimi mierzy. Autor o szerokich horyzontach, wyczyny sportowe pokazuje od każdej strony, także od tej ciemnej. Niestrudzony tropiciel niedozwolonego dopingu. Rozumie sport wyczynowy, bo sam go uprawiał - reprezentował Polskę w kajakarstwie. Jako dziennikarz był na dziesięciu igrzyskach olimpijskich, a jego tegoroczne korespondencje z Tokio daleko wykraczały poza standard w relacjach sportowych. Od 27 lat jest jednym z filarów „Gazety Wyborczej”.

Michał Okoński ("Tygodnik Powszechny", "Kopalnia") 

Press

Michał Okoński, fot. fot: Grażyna Makara/„Tygodnik Powszechny”

Za mądre i oryginalne refleksje na temat piłki nożnej i wielkich piłkarskich imprez oraz romantyczne spojrzenie na sport. Choć nie jest dziennikarzem sportowym - i pracuje w "Tygodniku Powszechnym", który nie ma działu sportowego - to jednak jego teksty o sporcie należą do najciekawszych w polskich mediach. Jest stałym współpracownikiem magazynu "Kopalnia", prowadzi bloga "Futbol jest okrutny". W 2021 roku ukazała się jego książka "Światło bramki" - to spojrzenie intelektualisty i zarazem pasjonata na fenomen piłki nożnej.

Laureata Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego 2021 ogłosimy podczas gali finałowej Grand Press.

Organizatorami konkursu są: magazyn „Press" i Fundacja Grand Press
Mecenas konkursu: Kulczyk Investments
Partnerzy konkursu: Grupa Lux Med, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Jeronimo Martins Polska, Grupa Żywiec, UPC Polska
Partner nagrody Grand Press Economy: Allegro
Partner nagrody Grand Press Digital: Meta
Partner Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego: BNP Paribas Bank Polska
Partner nagrody Książka Reporterska Roku: Miasto Sopot
Partner Nagrody Czytelników: Nexto
Partnerzy gali: British American Tobacco, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Piloci Studio, Cocosound. 

(GK, 19.11.2021)

Pozostałe tematy weekendowe

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.