Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 18, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Mirosław Żukowski, szef działu sportu "Rzeczpospolitej", przechodzi na emeryturę

- To moja suwerenna decyzja - mówi Mirosław Żukowski (screen: Youtube.com/MagazynPress)

Mirosław Żukowski, który od 1996 roku kieruje sportem w "Rzeczpospolitej" (Gremi Media), z końcem kwietnia przechodzi na emeryturę. Jego dział przez lata prezentował sport w szerokim wymiarze - jako zjawisko społeczno-kulturowe. Pod jego skrzydłami doskonaliło się wielu cenionych dziennikarzy.

- To moja suwerenna decyzja. Uznałem, że ktoś młodszy, urodzony w czasach internetu, powinien zająć się transformacją cyfrową dziennika - mówi Mirosław Żukowski, który w tym roku skończy 68 lat, a działem sportowym "Rzeczpospolitej" kieruje od 27 lat. Do jej redakcji przyszedł w 1991 roku. Wcześniej (od 1983 roku) pracował w redakcji sportowej PAP (pod koniec był zastępcą kierownika).

- W naszej redakcji to jeden z najważniejszych głosów, człowiek, z którego zdaniem zawsze się liczyłem. Ma w sobie coś z Sèvres pod Paryżem i chodzi nie tylko o znajomość francuskiego - mówi redaktor naczelny "Rz" Bogusław Chrabota. - Najczęściej trafia w punkt z opiniami o naszej pracy. Zgromadził wokół tytułu naprawdę świetne nazwiska, jest wychowawcą całego pokolenia dziennikarzy. Szkoda, że polski sport nie zawsze dorasta do poziomu jego komentarzy - dodaje Chrabota.

- Nigdy nie postrzegałem go jako dziennikarza sportowego, ale jako dziennikarza, który zajmuje się sportem. Widział sport jako zjawisko społeczno-kulturowe, dostrzegał w nim ważny element współczesnej cywilizacji i społeczeństwa. Pamiętam, że jako szef działu sportowego w dyskusjach podczas planowania wydań miał zawsze cenne uwagi do każdej dziedziny, jaką zajmowała się nasza redakcja - mówi Grzegorz Gauden, były prezes spółki wydającej "Rzeczpospolitą" i jej redaktor naczelny w latach 2004-2006.

- To wzorzec dziennikarskiej niezależności, wiarygodności i obiektywizmu. Choć "Rzeczpospolita" jest gazetą społeczno-polityczną i ekonomiczno-prawną, to redakcja sportowa kierowana przez Żukowskiego była ważnym elementem jej wizerunku jako gazety ciekawej, wiarygodnej i opiniotwórczej - dodaje Gauden.

Żukowski w 1994 roku zdobył Złote Pióro, nagrodę Klubu Dziennikarzy Sportowych, a w 2018 roku Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego przyznawaną podczas gali Grand Press za doskonały warsztat dziennikarski, elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą.

Pod kierownictwem Żukowskiego pracowali m.in. Paweł Wilkowicz (obecnie szef redakcji sportowej serwisu Viaplay), Michał Kołodziejczyk (dyrektor redakcji sportowej Canal+), Piotr Żelazny (współwydawca magazynu "Kopalnia - sztuka futbolu), Marcin Piątek ("Polityka"), Janusz Pindera (komentator boksu). Do dziennika nadal piszą Stefan Szczepłek (choć jest już od kilku lat na emeryturze) i Krzysztof Rawa.

Żukowski z łamami "Rz" nie zamierza się rozstawać, ale nie będzie już etatowym pracownikiem wydawnictwa. - Chcę się skoncentrować na tym, co sprawia mi największą radość, czyli na tenisie. Zamierzam jeździć na turnieje - mówi Żukowski.

- Mirek idzie na emeryturę, ale - mam nadzieję - że wciąż będzie z nami jako publicysta i komentator, że nie stracimy jego pióra. Dużo większą stratą będzie brak jego osoby na kolegiach, bo wnosi wiele zdrowego rozsądku - dodaje Chrabota.

Według ustaleń "Presserwisu" kierownikiem sportu w "Rz" od maja ma być Kamil Kołsut, który do Gremi Media przyszedł w lutym 2020 roku. Wcześniej przez 15 lat był związany z serwisem SportoweFakty.pl - w 2014 roku przejętym przez Wirtualną Polskę.

(GK, 18.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.