Temat: Grand Press

Dział: INTERNET

Dodano: Grudzień 13, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Grand Press 2022. Nagroda im. Tomaszewskiego, Grand Press Digital i Grand Press Economy przyznane

Nagrodę im. B. Tomaszewskiego odebrał wieloletni dziennikarz sportowy Andrzej Janisz (Polskie Radio, teraz Polsat Sport)

Andrzej Janisz (do niedawna Polskie Radio, teraz Polsat Sport) został laureatem Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego dla najlepszego dziennikarza sportowego. Grand Press Economy otrzymał Marek Chądzyński (300Gospodarka), a nagrodą Grand Press Digital uhonorowane zostało Frontstory.pl. Gala Grand Press 2022 odbyła się w Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego została przyznana już po raz ósmy. Ustanowił ją magazyn "Press" w porozumieniu z Fundacją im. Bohdana Tomaszewskiego. Zgodnie z regulaminem nagrodę otrzymuje dziennikarz sportowy mający doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą.

Andrzej Janisz dostał nagrodę za zasługi dla sportowego dziennikarstwa radiowego, rzetelność, uczciwość, bezstronność i niezależność. Po tym jak po 39 latach pracy w Polskim Radiu ogłosił, że przechodzi na emeryturę, nawet Robert Lewandowski przyznał, że będzie brakowało jego głosu na antenie. Był sprawozdawcą z meczów piłkarskich, w tym reprezentacji Polski, współtworzył i prowadził „Kronikę sportową” i „Studio S-13”. Od kilkunastu lat współpracuje z Polsat Sport, gdzie komentuje gale mieszanych sztuk walki i mecze Ligi Mistrzów.

Laureat otrzymał statuetkę – replikę pucharu wręczanego zwycięzcom turnieju tenisowego Bohdan Tomaszewski Cup, organizowanego przez Fundację im. Bohdana Tomaszewskiego, i czek na 10 tys. zł. Partnerem nagrody jest BNP Paribas Bank Polska.

- Jest ogromnym zaszczytem otrzymać nagrodę, której patronem jest wybitny dziennikarz, wspaniały komentator, ostatni dżentelmen tego zawodu, ale także doskonały radiowiec - komentował ze sceny Andrzej Janisz.

Oprócz Andrzej Janisza do nagrody byli nominowani: Tomasz Ćwiąkała (Canal+ Sport) i Piotr Żelazny ("Kopalnia").

Czytaj tutaj o gali Grand Press 2022. Dziennikarz Roku i zwycięzcy w kategoriach gatunkowych. Pełna lista

***

Grand Press Economy to nagroda dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów. Otrzymał ją w tym roku Marek Chądzyński z serwisu 300Gospodarka.

Chądzyńskiego nagrodziliśmy za świeże spojrzenie na powszechnie dostępne wskaźniki makroekonomiczne i samodzielne wyciąganie z nich wniosków oraz za atrakcyjne prezentowanie tematów ekonomicznych bez uciekania się do clickbaitowych chwytów. "Zagląda nie tylko do licznych szufladek w budżecie państwa, ale też do skrytek poza nim, w których rząd ukrywa deficyt i długi" – napisaliśmy w nominacji. Był dziennikarzem "Parkietu", PAP i przez wiele lat "Dziennika Gazety Prawnej". Od sierpnia jest redaktorem naczelnym serwisu informacyjnego 300Gospodarka.

- Sama nominacja do tej nagrody była już nagrodą. Kiedy półtora roku temu, po kilkunastu latach pracy w prasie, przechodziłem do internetu, nie było to wcale takie pewne, że sobie poradzę - mówił ze sceny Chądzyński.

Laureat otrzymał czek na 10 tys. zł. Partnerem nagrody jest BNP Paribas Bank Polska. Nominowani byli też: Katarzyna Jędrzejewska ("Dziennik Gazeta Prawna") i Mikołaj Kunica (Business Insider Polska). 

***

Przyznaliśmy także Grand Press Digital. To nagroda "dla mediów i osób, które wykazały się innowacyjnym podejściem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej".

W tym roku otrzymał ją serwis Frontstory.pl. W nominacji podkreślono: "Frontstory posługuje się mottem »Dane łączmy w słowa«, które dobrze obrazuje sposób działania redakcji. Znakomici dziennikarze śledczy pod kierunkiem Wojciecha Cieśli uprawiają dziennikarstwo w najlepszym stylu, którego potrzebujemy coraz bardziej w obliczu narastającej dezinformacji i propagandy, a także łamania zasad demokracji i braku jawności instytucji publicznych".

Przedstawiciele serwisu odbierając nagrodę podziękowali za to, że doceniono pracę małej, niezależnej redakcji, "ekipy spoza mainstreamu, która postanowiła robić jakościowe dziennikarstwo śledcze".

Laureat otrzymał czek na 10 tys. zł. Partnerem nagrody jest firma Meta. Nominowani byli też: Spider’s Web+ oraz Tok FM Premium.

***

Grand Press to największy konkurs dziennikarski w Polsce. Organizatorami 26. edycji konkursu są tradycyjnie magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press.

***

Mecenas konkursu Grand Press: Powered by Sebastian Kulczyk
Partnerzy konkursu Grand Press: Grupa Lux Med, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Grupa Żywiec, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol, Grupa KRUK
Partner nagrody Grand Press Economy i Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego: BNP Paribas Bank Polska
Partner nagrody Grand Press Digital: Meta
Partner nagrody Książka Reporterska Roku: Miasto Sopot
Partner Nagrody Czytelników: Nexto
Partnerzy gali: British American Tobacco, Piloci Studio, Studio Cocosound, F25 Production House, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

(CP, 13.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.