Dział: PRASA

Dodano: Listopad 13, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kamiński chce wpuścić dziennikarzy pod granicę. To absurd, że tylko z mediów ogólnopolskich

Mariusz Kamiński zapowiedział, że dziennikarze będą mogli pod pewnymi warunkami pracować przy granicy polsko-białoruskiej (fot. Jakub Kamiński/East News)

"Chcemy uwzględnić prawo do wykonywania zawodu i przekazywania informacji dla dziennikarzy tak, żeby był mechanizm - żeby dziennikarze mogli zgodnie z prawem przebywać na tym terenie i przekazywać opinii publicznej informacje" - powiedział w sobotę w RMF Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. Oznaczać to może uchylenie furtki dla mediów na obszarze stanu wyjątkowego. Środowisko dziennikarskie od dawna domaga się umożliwienia pracy blisko granicy. Petycję w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego - zainicjowaną przez Fundcję Grand Press - podpisało dotąd prawie 5000 tysięcy osób.

W sobotę w RMF Mariusz Kamiński odpowiadał na pytania Krzysztofa Ziemca. W części dotyczącej pracy dziennikarzy przy polsko-białoruskiej granicy Kamiński mówił: "Przygotowaliśmy w ministerstwie spraw wewnętrznych nowelizację ustawy granicznej i po zakończeniu stanu wyjątkowego, który z końcem miesiąca wygaśnie, wprowadzimy nowelizację ustawy, która de facto przedłuży to, co jest w chwili obecnej, ale w sposób elastyczny, z uwzględnieniem różnego typu uwag. Ja doceniam i szanuję pracę dziennikarzy, ale też proszę o odpowiedzialność. To nie jest kwestia przekazu informacji, jaki płynie do naszego społeczeństwa, bo ten przekaz jest w tej chwili przekazem prawdziwym, ale również bezpieczeństwa dziennikarzy i funkcjonariuszy".

Po tym zawiłym wywodzie Ziemiec dopytał: "Spytam konkretnie: dziennikarze wtedy będą mogli tam być czy nie?"

Kamiński: "Będą mogli, ale każdorazowo będzie to poprzedzone uzgodnieniami ze strażą graniczną. Na zasadach określonych przez straż graniczną dziennikarze będą mogli być na tym terenie".

Ziemiec: "Czyli znów będzie konflikt, bo być może niektórzy będą mogli, a inni dostaną odmowę".

Kamiński: "Nie, będziemy naprawdę elastyczni, będziemy podchodzili rozsądnie. Wszystkie stacje, wszystkie redakcje, które mają zasięg ogólnopolski, będą mogły korzystać z tej możliwości".

Niezależnie od faktu, że nie ma jeszcze żadnych szczegółów rozwiązania, o którym mówił minister, zasada, że pracować będą mogły tylko media "o zasięgu ogólnopolskim" z pewnością zaowocuje problemami. Co to oznacza dla mediów lokalnych - na przykład dla ukazującego się na terenie powiatu siemiatyckiego "Kuriera Podlaskiego Głosu Siemiatycz"? Co to znaczy dla należących do Polska Press "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej"? Czy są regionalne, czy - skoro należą do PP i są spięte z "Polską" - mają zasięg ogólnopolski? Cóż oznacza medium o zasięgu ogólnopolskim w przypadku serwisów internetowych?

"Zasada, że pracować będą mogły tylko media "o zasięgu ogólnopolskim" z pewnością zaowocuje problemami. Co to oznacza dla mediów lokalnych?  Co dla serwisów internetowych? Co dla serwisów regionalnych należących do Polska Press?"

Kamiński jednocześnie potwierdził, że nie ma mowy o przedłużeniu stanu wyjątkowego (wygasa automatycznie 2 grudnia), a nowe regulacje ograniczające swobody obywatelskie na terenie przygranicznym wprowadzone zostaną "nowelizacją ustawy o straży granicznej i ustawy granicznej".

Od 2 września w 183 miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Najpierw wprowadzono go na 30 dni, a pod koniec września przedłużono o kolejne 60 dni. Dziennikarze mogą relacjonować wydarzenia wyłącznie na podstawie oficjalnych, rządowych nagrań oraz informacji przekazywanych przez instytucje państwa.

Środowisko wielokrotnie protestowało przeciwko zakazowi wstępu dla dziennikarzy na tereny przygraniczne. Na poczatku września głos zabrał m.in. Press.pl (tu komentarz). W połowie września z kolei pod listem w tej sprawie podpisało się kilkadziesiąt redakcji (tu o tym apelu). Kilka dni temu natomiast Fundacja Grand Press zainicjowała apel do premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie. Do sobotniego popołudnia podpisało się pod nim już prawie 5 tysięcy osób. I wciąż można to robić tutaj: Wesprzyj apel w sprawie umożliwienia mediom pracy na obszarze stanu wyjątkowego

(MAT, 13.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.