Dział: INTERNET

Dodano: Listopad 04, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Google News wróci do Hiszpanii

Google News może wrócić do Hiszpanii po ponad siedmiu latach (fot. Pawel Czerwinski/Unsplash)

Hiszpania przyjęła dyrektywę Unii Europejskiej dotyczącą praw autorskich, umożliwiającą zewnętrznym platformom informacyjnym online negocjowanie bezpośrednio z dostawcami treści. Ma to stanowić podbudowę pod powrót Google News do tego kraju.

Serwis Google News, zawierający linki do treści stron trzecich, został zamknięty w Hiszpanii pod koniec 2014 roku w odpowiedzi na przepisy zmuszające do uiszczenia zbiorowej opłaty licencyjnej za ponowne publikowanie nagłówków lub fragmentów wiadomości.

Prawodawstwo Unii Europejskiej, które musi zostać przyjęte przez wszystkie państwa członkowskie, wymaga od platform takich jak Google, Facebook i innych dzielenia się przychodami z wydawcami, ale także znosi opłatę zbiorową i umożliwia im zawieranie indywidualnych lub grupowych umów z wydawcami.

"Na podstawie wstępnych informacji warunki wydają się obiecujące dla potencjalnego uruchomienia Google News w Hiszpanii. Jednak przed wydaniem jakichkolwiek formalnych ogłoszeń będziemy musieli zapoznać się z panującym prawem" – napisał w e-mailu rzecznik firmy.

(MAC, 04.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.