Temat: wspomnienie

Dział: SYLWETKI

Dodano: Październik 29, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Paweł Szwed, współzałożyciel i redaktor naczelny wydawnictwa Wielka Litera

27 maja w wieku 54 lat zmarł Paweł Szwed, redaktor naczelny wydawnictwa Wielka Litera.

Byłeś mentorem i przyjacielem. Zawsze ambitny, z luzem i humorem, którym zjednywałeś sobie ludzi. Nie było dla Ciebie sytuacji bez wyjścia i niesamowita była ta świadomość, że mogliśmy zawsze na Ciebie liczyć. Na pierwszym miejscu zawsze byli dla Ciebie ludzie, zawsze powtarzałeś, że jesteśmy jednym organizmem i działamy razem" - napisano na FB w pożegnaniu wydawnictwa.

Paweł Szwed był współzałożycielem oficyny Wielka Litera, która powstała w 2011 roku. Pracował w zarządzie wydawnictwa. Wcześniej związany był ze Światem Książki, gdzie pełnił funkcję szefa działu prozy polskiej i redaktora naczelnego.

"Autorki i autorzy stracili wydawcę o szerokich horyzontach i świetnych pomysłach. Niestety, Paweł przegrał z covidem" - tak Szweda pożegnał na Facebooku reportażysta Mariusz Szczygieł.

"To jeden z tych nielicznych ludzi, którzy w realny i konkretny sposób wpłynęli na moje życie i to pozytywnie. Miał nosa do ludzi i do tekstów" - napisał dziennikarz Marcin Meller.

Założyciela Wielkiej Litery tak wspomina Agata Małkowska-Szozda, szefowa redakcyjnego działu Reklama i PR w "Press": - Pawła znałam od 1986 roku, byliśmy na jednym roku polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na studiach działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, pisał do podziemnych wydawnictw, był redaktorem. Bardzo aktywny i zaangażowany w opozycyjny ruch studencki. Niezwykle towarzyski, lubił się bawić. Jednak przede wszystkim był niezwykle inteligentnym, błyskotliwym człowiekiem. Z lekko szyderczym poczuciem humoru, zawsze miał zabawną ripostę na podorędziu. Miał w sobie wiele luzu połączonego z wybitną wiedzą o literaturze, co czyniło z niego fascynującego rozmówcę. Ludzie go zwyczajnie lubili. Był pełen sił, entuzjazmu, energii. Miał mnóstwo planów.

(29.10.2021)

Pozostałe tematy weekendowe

Stefan Bratkowski - publicysta, dziennikarz...
Bohdan Sienkiewicz, twórca kultowego programu żeglarskiego
Już 33 serwisy lokalne Wyborczej. Chrzan: „To były...
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.