Dział:

Dodano: Październik 29, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Bohdan Sienkiewicz, twórca kultowego programu żeglarskiego

(screen TVP3)

20 lipca w wieku 89 lat zmarł Bohdan Sienkiewicz. Był znany z prowadzenia w gdańskiej telewizji programu żeglarskiego "Latający Holender".

Bohdan Sienkiewicz urodził się w Stolinie na Polesiu, a po II wojnie światowej przeniósł się do Wielkopolski. Pracował jako redaktor naczelny miesięcznika "Polish Maritime News" wydawanego przez Polską Izbę Handlu Zagranicznego. Był też korespondentem Telewizji Polskiej w Afryce. Jest autorem kilkuset programów podróżniczych "Dookoła świata". W swojej pracy popularyzował edukację morską i poświęcał się wychowaniu młodzieży.

Prowadzony przez niego "Latający Holender" powstawał w gdańskim ośrodku Telewizji Polskiej i był emitowany w latach 1967-1993. Sienkiewicz tworzył go razem z redaktorami Jerzym Micińskim, Stanisławem Ludwigiem oraz kapitanem żeglugi wielkiej Wojciechem Zaczkiem i komandorem Rafałem Witkowskim.

W latach 90. Bohdan Sienkiewicz pisał dla Portalu Morskiego. W 2011 roku prezydent  Bronisław Komorowski w uznaniu zasług na rzecz wychowania morskiego odznaczył go m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

(29.10.2021)

Pozostałe tematy weekendowe

Piotr Bratkowski, szef działu kultury w...
Tomasz Knapik, lektor filmowy
Papcio Chmiel, autor serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek"
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.