Dział: PRASA

Dodano: Październik 28, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ponad połowa Polaków chce dziennikarzy na terenie stanu wyjątkowego

Polacy chcą wpuszczenia dziennikarzy na granicę z Białorusią (fot. Jakub Kaminski/East News)

Według sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" (Gremi Media) ponad połowa Polaków chce, aby przedstawiciele mediów mogli relacjonować wydarzenia przy granicy z Białorusią.

Z sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że nieco ponad 50 proc. respondentów uważa, że na teren objęty stanem wyjątkowym rząd powinien wpuścić dziennikarzy, którzy mogliby relacjonować sytuację. Ponad 60 proc. chce, żeby przy granicy znaleźli się organizacje humanitarne.

33 proc. badanych chce natomiast utrzymania obecnych zasad, które obowiązują na terenie stanu wyjątkowego. 5,1 proc. respondentów nie chciało udzielić konkretnej odpowiedzi.

"Rzeczpospolita" zaznacza, że stosunek do wpuszczania dziennikarzy do strefy przygranicznej ma wymiar polityczny. Zaledwie 12 proc. wyborców PiS chciałoby wpuszczenia dziennikarzy na granicę. "Wyborcy innych partii w zdecydowanej większości popierają obecność mediów w strefie stanu wyjątkowego" - czytamy w "Rz".

Stan wyjątkowy uderzył w wolność mediów. Dziennikarze zostali odsunięci od możliwości relacjonowania wydarzeń przy granicy z Białorusią, czemu jednogłośnie się sprzeciwili.

Jak informowaliśmy, rządowy projekt specustawy, który trafił już do Senatu, zakłada możliwość wprowadzenia zakazu przebywania bezpośrednio przy granicy z Białorusią także po zakończeniu obowiązywania stanu wyjątkowego. Dziennikarze obawiają się, że na podstawie nowych przepisów władza będzie nadal utrudniać im pracę

(BAE, 28.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.