Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 14, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

HFPC: przy granicy zawieszono wolność mediów

Stan wyjątkowy został wprowadzony na wniosek rządu (fot. Jakub Kaminski/East News)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w opinii prawnej pisze wprost: w praktyce zawieszono wolność mediów w pasie granicznym.

Według Fundacji wskazują na to: zakaz przebywania w strefie objętej stanem wyjątkowym i brak możliwości wyłączenia z tego ograniczenia dziennikarzy, choć zagwarantowano to innym podmiotom, a także zakaz nagrywania oraz fakt, że w pasie przygranicznym ograniczono dostęp do informacji publicznej o prowadzonych tam działaniach.

Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka sytuacja na wschodniej granicy Polski nie wskazuje na istnienie uzasadnionych powodów wprowadzenia stanu wyjątkowego na tym obszarze, a rząd nie przedstawił informacji, które dowodziłyby spełnienia warunków, w których dopuszczalne jest podjęcie takiego kroku.

Ponadto Fundacja wskazuje, że opisane ograniczenia dotyczące możliwości wykonywania pracy przez dziennikarzy budzą wątpliwości z punktu widzenia zasady proporcjonalności, o której mówią konstytucja i ustawa o stanie wyjątkowym. "Wskazać należy, że wolność prasy i innych środków społecznego przekazu w Konstytucji została podniesiona do rangi zasady ustrojowej, a Europejski Trybunał Praw Człowieka regularnie powołuje się na prawo społeczeństwa do otrzymywania rzetelnych informacji o sprawach wagi publicznej oraz na fundamentalną rolę prasy w tym zakresie" - pisze w opinii prawnej HFPC.

"Bezpośrednim skutkiem ustanowionych zakazów jest praktyczne wyłączenie terenu stanu wyjątkowego spod kontroli społecznej. Skutek ten jest szczególnie niepokojący w sytuacji, gdy wcześniejsze obserwacje wskazywały na naruszenia prawa w zakresie obowiązków świadczenia pomocy humanitarnej i ochrony międzynarodowej. Brak obecności przedstawicieli mediów i innych osób, które mogłyby dokumentować i nagłaśniać nieprawidłowości i nadużycia władzy, rodzi poważne obawy, że będą one kontynuowane lub nawet rozszerzane" - alarmuje Fundacja.

Stan wyjątkowy został wprowadzony rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy 2 września 2021 roku na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego na 30 dni.

 

(KRY, 14.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.