Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 12, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zatrzymanie ekipy Arte i AFP może naruszać wolność słowa. RPO wyjaśnia sprawę

Dziennikarzy zatrzymano 28 września w Babikach (fot. Jakub Kamiński/East News)

Rzecznik praw obywatelskich zajął się sprawą zatrzymania ekipy francusko-niemieckiej telewizji Arte i dziennikarki AFP, którzy omyłkowo znaleźli się na terenie stanu wyjątkowego. Jak podano, działania policji mogą budzić wątpliwości z perspektywy zasady wolności mediów.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciło się do lokalnych komendantów straży granicznej oraz policji o wyjaśnienia w sprawie zatrzymania dziennikarzy. RPO Marcin Wiącek chce wiedzieć, co uzasadniało użycie wobec nich kajdanek.

Do zatrzymania dziennikarki Arte Ulrike Dässler i jej operatora oraz Mai Czarneckiej, polskiej dziennikarki pracującej dla AFP, doszło 28 września w Babikach. Dziennikarze przygotowywali tam materiał o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Gdy dotarli do Szudziałowa, poinformowali o swojej obecności straż graniczną. Ta miała ich zapewnić, że mogą tam swobodnie realizować materiały.

Jednak z powodu braku zasięgu sieci telefonii komórkowej dziennikarze zagubili się na trasie. Nie widzieli też informacji, że teren objęty jest stanem wyjątkowym. Dopiero patrol zwrócił im uwagę, że nie powinni przebywać na tym terenie. Dziennikarze natychmiast opuścili zakazaną strefę, ale gdy z niej wyjeżdżali, zostali zatrzymani przez policję. Wylegitymowano ich, przeszukano oraz pozbawiono sprzętu i telefonów. Zostali zatrzymani na 48 godzin.

"Przepisy dotyczące stanu wyjątkowego wymagają uwzględnienia, jednakże wszystkie działania ograniczające wolność słowa powinny być podejmowane w duchu zasady proporcjonalności i z poszanowaniem fundamentalnych praw człowieka" - podało biuro RPO. Dodano, że "konfiskata sprzętu elektronicznego niezbędnego do przygotowania materiałów informacyjnych może stanowić naruszenie ochrony tajemnicy dziennikarskiej", tym bardziej że - jak podkreśla RPO - "skopiowano wszystkie znajdujące się na nim materiały, co rozumiane może być w kategoriach ingerencji w tajemnicę dziennikarską".

(MNIE, 12.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.