Dział: RADIO

Dodano: Październik 08, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezes ukraińskiego banku zwolniony za napaść na dziennikarzy Radia Wolna Europa

(screen Youtube.com/TCH)

Szef trzeciego co do wielkości ukraińskiego banku państwowego podał się do dymisji po tym, jak sfilmowano jego bójkę z dziennikarzami. Sam sprowokował to zajście.

Nagranie wideo z incydentu wyświetlono na YouTubie ponad 500 tys. razy. Jewgen Metsger został sfilmowany, gdy udzielał wywiadu dziennikarzom Radia Wolna Europa/Radia Swaboda w swoim biurze. "Na nadzwyczajnym posiedzeniu rada nadzorcza Ukreximbanku podjęła decyzję o zawieszeniu prezesa" - podano w komunikacie.

Metsger również wydał oświadczenie, w którym przeprasza za „niedopuszczalne” działania i potwierdza rezygnację z funkcji. „Moje nadmiernie emocjonalne reakcje i nieskrępowane zachowanie wobec dziennikarzy nie mają uzasadnienia. Jestem w pełni świadomy odpowiedzialności” - napisał.

Prezes stracił panowanie nad sobą, gdy usłyszał pytanie o pożyczkę udzieloną przez Ukreximbank firmom podobno powiązanym z prorosyjskimi separatystami na Ukrainie. Na nagraniu widać, jak nakazuje dziennikarzom wyłączyć kamerę i wykasować materiał filmowy. Kiedy dziennikarze na to nie przystają, na rozkaz prezesa ochroniarze napadają na kamerzystę i siłą odbierają mu sprzęt.

Ukreximbank początkowo zaprzeczył zarzutom i oskarżył dziennikarzy o sprowokowanie incydentu, ale gdy pojawiły się nagrania, wycofał oświadczenie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępił „niedopuszczalne” zachowanie urzędników bankowych, zaniepokojenie wyraziły również ambasady USA i Wielkiej Brytanii. „Obowiązkiem urzędników na wszystkich szczeblach jest prawidłowe komunikowanie się z dziennikarzami i szanowanie ich prawa do zadawania wszelkich pytań o znaczeniu publicznym” - wydała komunikat Kancelaria Prezydenta. 

Ukraińska policja wszczęła śledztwo w sprawie utrudniania dziennikarzom działalności zawodowej.

(MAC, 08.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.