Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 17, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Parlament Europejski z rezolucją krytykującą lex TVN i zmiany w Polska Press

Za przyjęciem rezolucji było 502 eurodeputowanych, przeciw - 149, a wstrzymało się 36 (fot. Piotr Molęcki/East News)

W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję "Wolność mediów oraz dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce", w której wyraża zaniepokojenie m.in. projektem lex TVN i przejęciem Polska Press przez PKN Orlen.

Za przyjęciem rezolucji było 502 eurodeputowanych, przeciw - 149, a wstrzymało się 36. W rezolucji krytycznie oceniono propozycje zmian w polskiej ustawie medialnej, wymierzonej we właściciela TVN, którą nazwano "próbą uciszenia krytycznych treści i atakiem na pluralizm mediów". W rezolucji Parlament Europejski "zdecydowanie zachęca" polski Sejm do odrzucenia lex TVN.

Jak podkreślono, europarlament już wcześniej wyrażał obawy z powodu "przekształcenia nadawcy publicznego w organizację prorządową". W rezolucji wyrażono też zaniepokojenie faktycznym przejęciem grupy Polska Press przez państwowy PKN Orlen jeszcze przed rozpatrzeniem odwołania Rzecznika Praw Obywatelskich od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Parlament Europejski zwrócił też uwagę na wprowadzane przez PKN Orlen zmiany kadrowe w tytułach Polska Press. Podkreślono, że są one dokonywane, choć trwa postępowanie odwoławcze, które "zamraża prawa" PKN Orlen.

Głosowanie miało miejsce dzień po debacie w Parlamencie Europejskim, w trakcie której Věra Jourová, wiceszefowa Komisji Europejskiej, zapowiedziała, że jeśli nowelizacja polskiej ustawy medialnej wejdzie w życie, zostanie sprawdzona pod względem zgodności z prawem unijnym. 

(MNIE, 17.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.