Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 16, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wiceszefowa KE zapowiada sprawdzenie zgodności lex TVN z prawem unijnym

Věra Jourová, wiceszefowa Komisji Europejskiej, mówiła, że ostatnie zmiany w Polsce są niepokojące (fot. Piotr Molęcki/East News)

W środę w Parlamencie Europejskim odbyła się debata nad rezolucją dotyczącą wolności mediów i "pogarszania się sytuacji praworządności w Polsce". Věra Jourová, wiceszefowa Komisji Europejskiej, zapowiedziała, że jeśli nowelizacja ustawy medialnej wejdzie w życie, zostanie sprawdzona pod względem zgodności z prawem unijnym.

W projekcie rezolucji Parlament Europejski krytycznie ocenia propozycje zmian w polskiej ustawie medialnej, tzw. lex TVN. Jak podkreślono, ma to być "próba uciszenia krytycznych treści i atak na pluralizm mediów". Zwrócono też uwagę, że proponowane zmiany są sprzeczne z zapisami zawartymi w Karcie praw podstawowych czy unijnej dyrektywie o audiowizualnych usługach medialnych.

Věra Jourová, wiceszefowa Komisji Europejskiej, mówiła, że ostatnie wydarzenia w Polsce są niepokojące, a "gdy zagrożony jest pluralizm mediów, zagrożona jest demokracja". "Przyjrzeliśmy się lex TVN. Usłyszeliśmy wiele obaw na temat tej ustawy. Jeśli zostanie przyjęta, będziemy musieli ocenić jej zgodność z prawem unijnym, zwłaszcza z przepisami w sprawie swobody wyboru siedziby przedsiębiorcy" - powiedziała. "Dziennikarze powinni mieć odpowiednie warunki dla wykonywania swojej pracy" - dodała.

"Ta rezolucja jest niesprawiedliwa i krzywdząca wobec Polski, a media w Polsce są wolne" - kontrowała Jadwiga Wiśniewska, europosłanka z Prawa i Sprawiedliwości. Głosowanie w sprawie rezolucji zaplanowano na czwartek.

Ustawa lex TVN została odrzucona w Senacie i teraz powróci do Sejmu. Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, powiedział, że niższa izba parlamentu nie zajmie się nią w tym tygodniu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal nie przedłużyła koncesji TVN 24, która wygaśnie 26 września.

(MNIE, 16.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.