Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 18, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT nie głosuje nad koncesją TVN Siedem - czeka na lex TVN

TVN wystąpił o przedłużenie koncesji dla TVN Siedem 23 grudnia 2020 roku (fot. Piotr Molecki/East News)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, w związku z projektem nowelizacji ustawy medialnej, zdecydowała się przesunąć głosowanie nad przedłużeniem koncesji naziemnego TVN Siedem. Nadawca zwrócił się do KRRiT w tej sprawie niemal dziesięć miesięcy temu.

Koncesja TVN Siedem wygasa 25 lutego 2022 roku, a TVN wystąpił o jej przedłużenie 23 grudnia 2020 roku. - Sprawa TVN Siedem w postaci zbioru dokumentów związanych z wnioskiem nadawcy była przedłożona na jednym z posiedzeń - informuje Janusz Kawecki, członek KRRiT. - Jest to wniosek tego samego nadawcy, który ma koncesję na program TVN 24. Problem braku spełnienia przez niego wymagań kapitałowych jest ten sam. A ponieważ pojawiła się inicjatywa ustawodawcza grupy posłów określana przeze mnie w skrócie kołem ratunkowym (lex TVN - przyp. red.) KRRiT zdecydowała o przesunięciu terminu głosowania w sprawie TVN Siedem - twierdzi Kawecki. Dodaje, że dotychczas głosowania ws. koncesji TVN Siedem nie było.

Janusz Kawecki jednocześnie informuje, że jeśli nowelizacja ustawy medialnej nie zostanie uchwalona, będzie on przeciw przedłużeniu koncesji dla TVN Siedem.

Dłużej, bo już półtora roku TVN czeka na przedłużenie koncesji TVN 24, która wygasa 26 września. W poniedziałek zarząd spółki poinformował, że jeśli kanał do 26 września nie otrzyma koncesji od KRRiT, będzie nadawał na licencji holenderskiej (została mu już przyznana w lipcu). Dzięki temu stacja zachowa ciągłość nadawania. KRRiT decyzje podejmuje większością 4/5 głosów, a za nieprzedłużaniem koncesji jest trzech członków Krajowej Rady: Teresa Bochwic, Jakusz Kawecki i Andrzej Sabatowski.

Jeśli przyjęte 11 sierpnia przez Sejm przepisy, nazywane lex TVN, miałyby zacząć obowiązywać, to amerykańskie Discovery będzie musiało pozbyć się większości udziałów w TVN. Dziś według KRRiT dochodzi do obchodzenia przepisów ustawy o rtv, bo choć właścicielem TVN jest formalnie holenderska spółka Polish Television Holding, to faktycznie należy ona do amerykańskiego Discovery. Limit udziałów spółek spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego w firmach posiadających polskie koncesje wynosi 49 proc.

TVN Siedem to jeden z czterech - obok TVN, Metra i TTV - kanałów naziemnych TVN Grupa Discovery. W pierwszym półroczu 2021 roku stacja miała 3,7 proc. udziału w rynku w grupie ogólnej i 4,73 proc. w grupie komercyjnej (dane Nielsen Media).

(KOZ, 18.08.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.