Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 13, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jak oni głosują?

Dotychczasowe głosowania KRRiT nie przyniosły rozstrzygnięcia ws. koncesji TVN 24 (fot. materiały prasowe)

Za nieprzedłużeniem koncesji dla TVN 24 głosuje trójka członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: Teresa Bochwic, Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski. Wstrzymuje się Elżbieta Więcławska-Sauk, a za jest tylko przewodniczący Witold Kołodziejski - ustalił "Press".

W czwartek 12 sierpnia członkowie KRRiT po raz kolejny zajmowali się koncesją TVN 24. Ponownie odbyły się dwa głosowania - jedno za przedłużeniem koncesji, a drugie - przeciw. Żadne nie przyniosło rozstrzygnięcia, bo Krajowa Rada podejmuje uchwały większością 4/5 głosów.

Za przedłużeniem koncesji głos oddał tylko Witold Kołodziejski, przeciw byli Teresa Bochwic, Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski, a wstrzymała się Elżbieta Więcławska-Sauk.

W kolejnym głosowaniu za nieprzedłużeniem koncesji opowiedzieli się Teresa Bochwic, Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski. Elżbieta Więcławska-Sauk wstrzymała się, a przeciw zagłosował Witold Kołodziejski.

Dlaczego tak głosują?

Podobnie członkowie KRRiT opowiadali się w poprzednich głosowaniach nad koncesją TVN 24. Czemu Elżbieta Więcławska-Sauk wstrzymuje się? - Nie komentuję głosowań - ucina Więcławska-Sauk. - Może nie chce być tą, której głos zdecyduje? - zastanawia się jeden z naszych rozmówców. Jeśli zagłosowałaby za nieprzedłużeniem koncesji, TVN 24 nie dostałby jej.

Zapytaliśmy Teresę Bochwic, Janusza Kaweckiego i Andrzeja Sabatowskiego, czemu głosują przeciw przyznaniu TVN 24 nowej koncesji.

- W czasie procedowania tej ustawy nie udzielamy wywiadów - poinformowała nas Teresa Bochwic. Janusz Kawecki stwierdził, że jego stanowisko w sprawie przyznania koncesji dla TVN 24 jest niezmienne od początku głosowań. - Przy rozpatrywaniu wniosku nie mogę brać pod uwagę zmian ujętych w tzw. "kole ratunkowym" dla nadawców, którzy omijali wymagania ustawowe - mówi.

- Przez telefon tego panu nie powiem, bo to jest długie story. Nie dotyczy tylko artykułu 35 (dotyczy przyznawania koncesji - przyp. red.), ale i programu - powiedział z kolei Andrzej Sabatowski. Poproszony o krótką wypowiedź, stwierdził: - Powiem to obocznie, nie wprost: wczoraj (w środę - przyp. red.) oglądałem główne wiadomości TVN. Pan Piotr, prowadzący, może się starał, ale nie usłyszałem słowa prawdy przez 25 minut. Przerażające. Dziękuję. Do widzenia. 

Zamieszanie z koncesją TVN 24

Koncesja TVN 24 obowiązuje do 26 września 2021 roku, a nadawca wystąpił o jej przedłużenie już w lutym 2020 roku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami TVN może uzyskać koncesję dla TVN 24 w każdym państwie Unii Europejskiej.

Sześcioletnia kadencja Krajowej Rady kończy się we wrześniu 2022 roku. Elżbieta Więcławska-Sauk i Witold Kołodziejski zostali powołani do KRRiT przez Sejm z rekomendacji PiS, a Teresa Bochwic - przez Senat, również z rekomendacji PiS. Natomiast Janusza Kaweckiego i Andrzeja Sabatowskiego powołał prezydent Andrzej Duda.

(KOZ, 13.08.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.