Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 10, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Protesty przeciwko lex TVN w ponad 80 miejscowościach

Wśród organizatorów protestów w obronie TVN są m.in. Fundacja Grand Press, Towarzystwo Dziennikarskie, Helsińska Fundacja Praw Człowieka (fot. Paweł Wodzyński/East News)

We wtorek w ponad 80 miejscowościach w Polsce odbędą się protesty w obronie TVN i wolnych mediów. W Warszawie manifestacja przed sejmem zacznie się o godz. 18.

O tej samej godzinie ruszą protesty w całej Polsce. Ich uczestnicy chcą wyrazić swój sprzeciw m.in. przeciwko projektowanym zmianom w ustawie medialnej, które uniemożliwiłby TVN uzyskiwanie koncesji na nadawanie.

Pikiety odbędą się dzień przed głosowaniem w Sejmie w sprawie lex TVN. W protestach będą mogli uczestniczyć mieszkańcy największych miast (m.in. Warszawy, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Szczecina, Poznania i Białegostoku), ale też mniejszych miejscowości (np. Lęborka, Zduńskiej Woli, Gorlic, Krosna, Olkusza czy Piły).

Jarosław Gowin, prezes Porozumienia, powiedział "Rzeczpospolitej", że proponowane zmiany w ustawie medialnej narażają Polskę na zyskanie wizerunku państwa, w którym łamie się zasadę wolności mediów. "Intencja tej ustawy jest słuszna – chodzi o usunięcie luki, która mogłaby pozwolić w przyszłości na przejęcie mediów w Polsce przez podmiot gospodarczy z kraju niedemokratycznego. Ale ten cel można osiągnąć bez konfliktowania się z USA. Temu służy poprawka Porozumienia, rozszerzająca prawo do posiadania większościowego pakietu w mediach na podmioty z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego na kraje OECD. Jak wiemy, częścią OECD są Stany Zjednoczone" - stwierdził Gowin.

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej opowiedział się jednak za odrzuceniem poprawki Gowina. "Pomysł z możliwością kupna przez kraj z OECD jest śmieszny, bo ryzyko z tym związane, w tym z praniem brudnych pieniędzy, wejściem do polskich mediów narkobiznesu, byłoby ogromne" - skomentował.

Michał Samul, członek zarządu TVN i szef TVN 24, powiedział Press.pl, że wsparcie, które stacja otrzymuje od widzów czy środowisk dziennikarskich, jest ogromne. "Ci wszyscy, którzy stoją za nami murem, znacznie lepiej niż niektórzy politycy rozumieją, czym są wolne media i jak wielkie mają znaczenie" - stwierdził. List w obronie TVN poparło już ponad 750 dziennikarzy. Pismo wraz z podpisami we wtorek zostanie przekazane do Sejmu i TVN.

Organizatorem protestów jest Komitet Obrony Demokracji, a współorganizatorami: m.in. Fundacja Grand Press, Towarzystwo Dziennikarskie, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Akcja Demokracja, Obywatele RP, Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris, Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, Inicjatywa Wolne Sądy i Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

(MNIE, 10.08.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.