Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 02, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

29 dziennikarzy napisało książkę o białoruskich dziennikarzach

Książkę napisali dziennikarze m.in. z TVP Info, „Gazety Wyborczej”, TVN 24, Telewizji Republika, Polskiego Radia, Radia Zet, Telewizji Polsat, „Newsweeka”, Onetu i „Tygodnika Powszechnego”

Zbiór reportaży "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki" trafi do księgarń 9 sierpnia. Pomysłodawczyni projektu, dziennikarka redakcji zagranicznej TVP Info Arleta Bojke zapowiada teraz tłumaczenia książki na języki obce.

Dochód ze sprzedaży książki otrzyma Informacyjne Biuro Białoruś w Fokusie, które przeznaczy pieniądze na pomoc represjonowanym dziennikarzom. Trafią do nich także wpłaty ze zbiórki w serwisie Pomagam.pl, uruchomionej, by ich wesprzeć oraz zebrać środki na wydanie "Partyzantów".

W prace nad "Partyzantami" zaangażowało się pro bono 40 dziennikarzy, 29 z nich napisało 20 reportaży, wśród których są historie m.in. Andrzeja Poczobuta, Sciapana Puciły, Kaciaryny Andrejewej, Juliji Słuckiej i Ramana Pratasiewicza. Właśnie po zatrzymaniu Pratasiewicza na lotnisku w Mińsku w maju br. Arleta Bojke postanowiła wydać książkę o białoruskich dziennikarzach.

Teraz Bojke ma kolejny cel: przetłumaczenie reportaży na angielski i niemiecki. Choć to na razie wstępne pomysły i dziennikarka szuka grantów na ich sfinansowanie, chciałaby, by książka była też dostępna za granicą. - Sami represjonowani dziennikarze mówią, że dla nich najważniejsze to nie pozwolić o nich zapomnieć, bo uwaga świata skierowana na Białoruś daje cień szansy na kontrolę reżimu - wyjaśnia była korespondentka TVP w Rosji.

"Partyzanci" ukażą się 9 sierpnia, w rocznicę ubiegłorocznych wyborów prezydenckich na Białorusi, po których kraj zalała fala protestów. Wtedy też media, m.in. strona "Wysokich Obcasów", opublikują fragmenty książki. Na 26 sierpnia zaplanowano spotkanie autorskie w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie, które będzie też transmitowane na kanale YouTube FDK oraz na facebookowym profilu Instytutu Reportażu.

(KRY, BAE, 02.08.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.