Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 28, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Opozycja chce nowelizacji art. o mniejszościach w Ustawie o radiofonii i telewizji

Przedstawione w projekcie rozwiązanie zobowiąże Radę Mediów Narodowych do uwzględnienia kandydatów zgłaszanych przez organizacje mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym (fot. Tingey Injury Law Firm/Unsplash.com)

Posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i niezrzeszeni złożyli projekt nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji. Chcą, by Rada Mediów Narodowych uwzględniała kandydatów mniejszości narodowych i etnicznych podczas powoływania rad programowych mediów publicznych. 

Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i niezrzeszonych zgłosiła projekt nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji. Ich zdaniem przepis dotyczący  uwzględniania kandydatów zgłaszanych przez organizacje społeczne mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym w radach programowych oddziałów emitujących programy w językach mniejszości narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym jest sprzeczny z innym artykułem ustawy, przez co mniejszości nie mają możliwości skutecznego domagania się przestrzegania prawa.  

W uzasadnieniu nowelizacji czytamy, że choć w myśl art. 30 ust. 4a („powołując rady programowe oddziałów emitujących programy w językach mniejszości narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, dyrektorzy oddziałów uwzględnią kandydatów zgłaszanych przez organizacje społeczne mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym”), to dyrektorzy oddziałów terenowych są uprawnieni do powoływania rad programowych, ta kompetencja należy do Rady Mediów Narodowych.

"Środowiska mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym mogą więc liczyć wyłącznie na dobrą wolę Rady Mediów Narodowych, która w ramach naborów uwzględni kandydatów zgłaszanych przez te środowiska w przypadku oddziałów emitujących programy w językach mniejszości narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym" - zaznaczają posłowie.

Jak wynika z Informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2017 roku, większości nie uzyskała żadna z kandydatur zgłaszanych przez środowiska mniejszości narodowych.

Przedstawione w projekcie rozwiązanie zobowiąże Radę Mediów Narodowych do uwzględnienia kandydatów zgłaszanych przez organizacje społeczne mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym. Dzięki temu środowiska mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, tak jak to miało miejsce przed 2017 rokiem - czyli zanim powołano RMN - będą miały wpływ na poziom i jakość programu realizowanego w oddziałach emitujących programy w językach mniejszości narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym.

(BAE, 28.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.